Τετάρτη 31 Δεκεμβρίου 2014

Πράσινη... χιονοθύελλα στο ΟΑΚΑ...

Συγκλονιστικός Παναθηναϊκός-Αυτό ναι! Είναι ποδαρικό με το δεξί...Ο Παναθηναϊκός θύμισε τρένο που βγήκε από σκοτεινό τούνελ σε λιακάδα! Οι “πράσινοι” ακολουθούσαν την Μακάμπι στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατόρθωσαν να τη ρίξουν στο... καναβάτσο στην πρεμιέρα του πέμπτου ομίλου της φάσης των "16" της Ευρωλίγκας κερδίζοντας 83 -76, με... μαγικό τρίποντο του Σλότερ στη λήξη.

Εφεραν στα ίσια το παιχνίδι περίπου έξι λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ξεσήκωσαν το ΟΑΚΑ στην πρώτη τους ισοφάριση και έσπασαν καρδιές μέχρι τη λήξη. Οι οπαδοί τους πανηγύριζαν τους “πράσινους” πόντους σαν να επιτυγχάνονταν... στον τελικό της διοργάνωσης.
Οι πράσινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ κι έχαναν μπροστά στους 14.000 οπαδούς τους και με 14 πόντους (18-32)... Όμως, στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης “πέτρωσαν” την άμυνά τους και έπαιξαν λυσσασμένα στην επίθεση.

Ο Μπατίστα πέτυχε 16 πόντους, ενώ 15 έβαλε ο Γκιστ όσους κι ο Σλότερ, ενώ Διαμαντιδης και Νέλσον οργάνωσαν άψογα την ομάδα. Για την πρωταθλήτρια Ευρώπης Μακάμπι από 18 πόντους σημείωσαν οι Ραντλ και Λίνχαρτ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης, Νέλσον 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 15 (1), Μπατίστα 16, Μπλουμς.
ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκούντες): Πάργκο 8, Χέινς 9 (2), Ραντλ 18, Λίνχαρτ 18 (4), Τάιους 14, Κοέν, Οχαγιόν 7 (1), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης.