Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2014

«Καθάρισε» με την άμυνα ο Ολυμπιακός Διέλυσε τη Μάλαγα... χωρίς Σπανούλη

prid11_600_319
Την τρίτη του νίκη στο Top 16 πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 73-55 της Ουνικάχα Μάλαγα στο ΣΕΦ. Με ρεκόρ 3-2 οι ερυθρόλευκοι επανήλθαν σε τροχιά πρόκρισης. Εκπληκτική άμυνα από την ομάδα του Μπαρτζώκα, όπως μαρτυρά και η “φτωχή’ παραγωγικότητα των Ισπανών.
Ο Ολυμπιακός είχε σε άσχημη βραδιά τον Βασίλη Σπανούλη (2π. με 1/11 σουτ!), ωστόσο ευτύχησε οι ψηλοί του να κυριαρχήσουν κάτω από τις δύο ρακέτες, με τους Ντάνστον, Σίμονς, αλλά και τον Μπέγκιτς να παίρνουν... εξαιρετικό βαθμό απέναντι στους ψηλούς της Μάλαγα.

Ο Ολυμπιακός έχει την ευκαιρία να... τριτώσει το καλό, πετυχαίνοντας τρίτη διαδοχική νίκη στο -θεωρητικά εύκολο- εντός έδρας ματς με την Εφές που ακολουθεί, πριν από τον... εμφύλιο του ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.
Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν στον... αέρα, έχοντας 46 ριμπάουντ -εκ των οποίων τα 21 επιθετικά!- έναντι 36 των Ισπανών. Ο Πρίντεζης με 16 πόντους (και 6 ριμπάοντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ, ενώ τον ακολούθησαν οι Ντάνστον με 12 (και 6 ριμπάουντ) και Περπέρογλου με 11. Θετική παρουσία ύστερα από καιρό και από τον Μίρζα Μπέγκιτς με με έξι πόντους και τρία ριμπάουντ, με τον Σλοβένο να "κερδίζει" το χειροκρότημα της εξέδρας.
Οι Ισπανοί... άντεξαν μέχρι το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο είχαν επαφή με το σκορ (37-31 το ημίχρονο). Ο Ολυμπιακός, με εκπληκτική δουλειά στην άμυνα και πολλές "δεύτερες ευκαιρίες" στην επίθεση, λόγω των ριμπάουντ, κατάφερε όχι απλώς να παγιώσει το προβάδισμά του, αλλά να οικοδομήσει διψήφια διαφορά από τα μέσα της τρίτης περιόδου κι έπειτα.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 18 πόντους, με την ελληνική ομάδα να μην απειλείται σε κανένα σημείο του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 37-31, 55-41, 73-55.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3, Ντάνστον 12, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 11, Σλούκας 2, Κόλινς 2, Σίμονς 6, Μπέγκιτς 6, Πρίντεζης 16, Μάντζαρης 3, Κατσίβελης 3, Λοτζέσκι 7.
 Μάλαγα (Πλάθα): Βιδάλ, Ουρτάσουν 8, Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 2, Βάσκεθ 4, Τούλσον 5, Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 5, Χετσχάιμερ 4, Κέινερ-Μέντλεϊ 11, Στίματς 8.