Τρίτη 16 Απριλίου 2013

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Παμβοχαϊκό ,πήρε το αίμα του πίσω!

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Παμβοχαϊκό
Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε πριν από λίγο ο Παμβοχαϊκός στον 2οτελικό κόντρα στον Ολυμπιακό στο γήπεδο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.
Μετά την ήττα στον πρώτο τελικό, τα περιθώρια είχαν στενέψει για τον Ολυμπιακό, και έτσι ισοφάρισε σε 1-1  τη σειρά των τελικών στη Volley League, η οποία μεταφέρεται πλέον στο Βραχάτι, την προσεχή Παρασκευή και το Σάββατο, κι αν χρειαστεί και 5ος τελικός για την ανάδειξη του πρωταθλητή, οι ομάδες θα επιστρέψουν στο «Μελίνα Μερκούρη» την Τετάρτη (24/4).
Οι «ερυθρόλευκοι» δείχνοντας ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με την ήττα της Δευτέρας (15/4) με 3-0, από την αρχή πίεσε την ομάδα της Κορινθίας, πήρε εύκολα σε 50 λεπτά τα δύο πρώτα σετ (25-19, 25-19), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη και την ισοφάριση.
Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε στο 3ο σετ, όμως κάποια ατομικά λάθη των παικτών του, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να το πάρουν με 31-29 και να πάρουν τη νίκη.
Πλέον η σειρά μεταφέρεται την Παρασκευή (19/4, 19:00) και το Σάββατο (20/4, 19:00) κι αν χρειαστεί και 5ος τελικός για την ανάδειξη του πρωταθλητή, οι ομάδες θα επιστρέψουν στο «Μελίνα Μερκούρη» την Τετάρτη (24/4).

Ο Μενέλαος Κοκκινάκης με 17π., 3 άσους, 5 άμυνες, και 67% στην υποδοχή κέρδισε τον τίτλο του πολυτμότερου παίκτη στο δεύτερο τελικό.
«Σε σχέση με τον πρώτο αγώνα μπήκαμε καλύτερα, πιέσαμε το σερβίς μας και καταφέραμε να σπάσουμε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού» είπε ο Μενέλαος Κοκκινάκης και συμπλήρωσε. «Είμαστε μεγάλη ομάδα και αντιδράσαμε άμεσα. Τώρα θα πάμε στο Βραχάτι για να “σπάσουμε” την έδρα του Παμβοαχαϊκού.
Τα σετ: 25-19, 25-19, 31-29
Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού: 3 άσσοι, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8π. (6/10, 1 μπλοκ, 1 άσσο, 68% υποδοχή), Γιούρισιτς 7 (4/6, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσσοι, 1/1επ.), Κοκκινάκης 16 (13/27, 3 άσσοι, 63% υπ.), Γιορντάνοφ 21 (19/25, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (6/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 56% υπ., 56% άριστες), Μαρούλης, Ποτόσνικ.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 9π. (7/17, 2 άσσοι, 15% υπ.), Καλντέιρα 10 (8/16, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Τερζής 2 (2/2), Καραγιάννης 7 (4/8, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 14 (13/27, 1 μπλοκ), Πανταλέων 5 (3/8, 2 μπλοκ) / Δημητρακόπουλος (λ. - 59% υπ., 41% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Κατσανεβάκης, Μπάκας 6 (5/8, 1 άσσος).