Σάββατο 27 Απριλίου 2013

Λονδίνο, έρχεται ο πρωταθλητής Ευρώπης! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ 82-72

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -15 πήρε την τρίτη νίκη (82-72) επί της Εφές και πάει στο Λονδίνο (κόντρα στην ΤΣΣΚΑ) για να υπερασπιστεί τον τίτλο του Πρωταθλητή!Το ΣΕΦ δεν έλεγε να αδειάσει για αρκετή ώρα μετά το τέλος του αγώνα! Οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν με μπλουζάκια «London 2013» και γνώρισαν την αποθέωση!
Ο Ολυμπιακός πήρε την πολυπόθητη τρίτη νίκη επί της Εφές (82-72) και έκλεισε θέση στο αεροπλάνο για το Λονδίνο στις 10-12 Μαΐου. Ο Ολυμπιακός θα είναι παρών στην κορυφαία τετράδα του ευρωπαϊκού μπάσκετ για τέταρτη φορά σε πέντε χρόνια και θέλει κόντρα στην ΤΣΣΚΑ που θα είναι η αντίπαλός του στα ημιτελικά θα γράψει έναν ακόμα τελικό!
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 15 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Παίρνοντας όμως δύναμη από το κατάμεστο ΣΕΦ έκαναν την ανατροπή και στο τέλος όταν πλέον έπαιζε η καρδιά και όχι τα χέρια έφτασαν στην τεράστια νίκη!
Οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα κιόλας της αναμέτρησης έδειξαν την πρόθεσή τους να ακουμπήσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Και ειδικά η Εφές έκανε... τέλεια αυτό το παιχνίδι. Σημείωσε τους 11 από τους πρώτους 13 πόντους της, μέσα από τη ρακέτα ενώ στη συνέχεια έχοντας 7/7 δίποντα κατάφερε να προηγηθεί με 11-15.
Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε επιθετικά, καθώς στην άμυνα συνέχισε να έχει πρόβλημα δεν επέτρεψε στους Τούρκους να ξεφύγουν στο σκορ. Μάλιστα με τη λήξη του χρόνου ο Τζος Πάουελ ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75μ. μειώνοντας στο καλάθι (21-23).
Οι Τούρκοι με ζώνη στην άμυνά τους και πλήρη έλεγχο του ρυθμού κατάφερε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου να κρατήσει τον Ολυμπιακό δίχως σκορ και παράλληλα να χτίσει τη δική της διαφορά.
Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε 0/6 σουτ και 0/2 βολές με αποτέλεσμα η Εφές να τρέξει ένα σερί 13-0 και να πάρει προβάδισμα 15 πόντων (21-36). Η άμυνα τελικά ξεκλείδωσε από την περιφέρεια με τον Παπανικολάου. Δύο δικά του εύστοχα σουτ, τη στιγμή που γενικότερα ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από μακρινή απόσταση και μάλιστα σε ελεύθερα σουτ, κατάφερε με τη λήξη του ημιχρόνου να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (33-41).
Παρά το καλό ξεκίνημα της Εφές στο δεύτερο μέρος, που στο 23' προηγήθηκε με 35-47, ο Ολυμπιακός βρήκε τις απαντήσεις που έψαχνε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Δυνάμωσε στην άμυνά του ενώ στην επίθεση ο Σπανούλης αλλά πολύ περισσότερο ο Πάουελ κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό του Ολυμπιακού.
Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 17-3 στο επόμενο πεντάλεπτο και όχι μόνο ανέτρεψαν τη διαφορά αλλά προσπέρασαν στον 28' με 53-50 με γκολ φάουλ του Πρίντεζη.

Η Εφές έμοιαζε σαφώς εκτός ρυθμού αλλά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και το όχι καθαρό μυαλό των γηπεδούχων στις επόμενες επιθέσεις. Εκείνο που κατάφερε ήταν να «σπάσει» το ρυθμό του Ολυμπιακού που εκείνη τη στιγμή είχε... φόρα και να κλείσει το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (54-55).
Ο Ολυμπιακός φαινόταν πως είχε πλέον την ψυχολογία με το μέρος του και το απέδειξε με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Τρεις καλές άμυνα, επτά διαδοχικοί πόντοι σε ενάμιση λεπτό και ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά στο +6 (61-55) .
Τα δεκάλεπτα: 21-23, 33-41, 54-55, 82-72
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 7 (1), Αντιτς 5 (1), Σπανούλης 19 (2), Περπέρογλου 7 (1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 3 (1), Πάουελ 9, Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 8 (2), Κατσίβελης 1.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμουτί): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 11 (1), Ερντέν 8, Τουντσερί 7 (2), Γκονλούμ 3, Σαβάνοβιτς 12, Γκόρντον 14, Γκιουλέρ 9 (1), Μπάρατς 2.

Μετά από ένα τέταρτο σχεδόν κανείς δεν είχε φύγει από τη θέση του με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να περιμένουν καρτερικά τους «ερυθρόλευκους» να ξαναβγούν από τα αποδυτήρια για να τους αποθεώσουν.
Πράγματι, 10 λεπτά πριν τα μεσάνυχτα οι Πειραιώτες βγήκαν ξανά στον αγωνιστικό χώρο του ΣΕΦ φορώντας μπλουζάκια με το σήμα του Ολυμπιακού, που είχε φόντο την βρετανική σημαία κι έγραφε «London 2013»! Μαζί τους κι ο μεγάλος άτυχος, ο Βαγγέλης Μάντζαρης που χάρηκε με την ψυχή του την πρόκριση της ομάδας.
Οι παίκτες του Μπαρτζώκα γνώρισαν την αποθέωση από τους οπαδούς που πλημμύρισαν το παρκέ και σήκωσαν στα χέρια τους τους πρωταθλητές Ευρώπης που έκλεισαν πλέον ραντεβού με τον κόσμο για τον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στις 10 Μαΐου, όπου η αγγλική πρωτεύουσα αναμένεται να βαφτεί ερυθρόλευκη.
Τα «αφεντικά» του Ολυμπιακού, Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος έγιναν ένα με τους παίκτες και τους οπαδούς και μπήκαν κι αυτοί με την σειρά τους στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν την πρόκριση των «ερυθρόλευκων», βλέποντας τους κόπους τους και την επένδυσή τους να συνεχίζει να αποδίδει καρπούς.
Ο κόσμος ζητούσε... επιτακτικά και το φετινό ευρωπαϊκό με τους Πειραιώτες να ζουν μοναδικές στιγμές και να δίνουν υποσχέσεις για μια καλή παρουσία και στην φετινή, την 4η παρουσία τους τα τελευταία 5 χρόνια σε Final 4 της Euroleague!