Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2012

Ποιο ντέρμπι; Πανηλειακός - Καλαμάτα 4-1 - Με δέκα παίκτες οι ερυθρόλευκοι

Μετά από το πλημμυρισμένη πολιτεία, ήρθε το «μεθυσμένη πολιτεία» για τον Πύργο και όλη την Ηλεία. Το Πελοποννησιακό ντέρμπι με την Καλαμάτα ήταν μόνο κατ’ ευφημισμόν.
Οι ερυθρόλευκοι, διέσυραν τους Μεσσήνιους με 4 -1, παίζοντας με δέκα παίκτες  για ένα ημίχρονο και μετά το 1-0.
Μπροστά σε 2.500 φιλάθλους, από τους οποίους 50-60 ήταν από την Καλαμάτα, οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι ακόμα και όταν βρέθηκαν να παίζουν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κολόκα στο 42'. Τότε το σκορ ήταν 1-0 και ο Πανηλειακός κατάφερε μέχρι το 65' να το κάνει 4-0 με παίκτη λιγότερο! Εντυπωσιακά ήταν τα γκολ των Νικολόπουλου, Θωνιάτη, το 3ο και 4ο γκολ του Πανηλειακού.
** Στην έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον χαμό του Πάνου Δρακόπουλου, παράγοντα του Πανηλειακού.
Ο χορός των γκολ άνοιξε από τον Μπράβο, που επωφελούμενος λάθος του Κοψαχείλη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 38ο λεπτό.
Στο 42ο λεπτό αποβλήθηκε ο αρχηγός του Πανηλειακού Γιάννης Κολόκας με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από συμπλοκή παικτών των δύο ομάδων.
Η απάντηση ήρθε μέσα στο γήπεδο όπου στο 45ο λεπτό ο Λώττας με μακρινό απευθείας κτύπημα φάουλ «έγραψε» το 2-0.
Στο 52ο λεπτό πάλι από φάουλ ο Νικολόπουλος σκόραρε και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.
Στο 66ο λεπτό ο Γιάννης Σωτηρόπουλος πέρασε κόσμο και κοσμάκη μπήκε στην περιοχή της Καλαμάτας, έκανε το σουτ που απέκρουσε ο Κοψαχείλης, όμως ο επερχόμενος Θωνιάτης πήρε το «ριμπάουντ» και με πλασέ έκανε το 4-0.
Οι Καλαματιανοί μείωσαν στο 78ο λεπτό με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Κρητικού.
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ:Θεοδωρακόπουλος, Ακπαρίδης, Βατσής, Θωνιάτης, Κολόκας, Κυριακίδης (81' Τσετιροκλής), Λώττας(63' λ.τ Γ. Σωτηρόπουλος), Μακρίδης (46' Αντωνίου), Μπράβος, Νικολόπουλος, Ταφαρλής
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Κοψαχείλης, Αλεξανδρόπουλος, Ρουμπουάκος, Κωνσταντόπουλος (60’ Αθανασόπουλος),, Ψυχογιόπουλος, Τσαγκαράκης, Τσιμικλής, Πετρουζέλης (46' Μπεγέτης), Πούτσι (46' Τσόπελας) , Κρητικός, Τριανταφυλλάκης.