Δευτέρα 4 Οκτωβρίου 2010

Αφεντικό στην... Τούμπα ο Άρης!

Ηταν ένα ντέρμπι που φανερά θα κρινόταν στο γκολ. Ο Αρης με σκόρερ τον Χαβίτο στο 76ο λεπτό ήταν αυτός που ευτύχησε να το πετύχει, νικώντας έτσι τον ΠΑΟΚ με 1-0. Οι "κίτρινοι" είχαν να νικήσουν στο γήπεδο της Τούμπας 12 ολόκληρα χρόνια, από τον Αύγουστο του 1998 (1-4). Αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στις καθυστερήσεις ο Τσιρίλο

"Τρίποντο" με πολύ ιδρώτα η ΑΕΚ
Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε της Skoda Ξάνθης με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε μόλις στο 4' ο Λεονάρντο, ο οποίος αναδείχθηκε και MVP της αναμέτρησης. Σφυρίχτηκαν από τους οπαδούς τους στο τέλος οι "κιτρινόμαυροι" διότι η εμφάνιση του β' μέρους ήταν κάκιστη.

"Κουλουράκια"
Η Κέρκυρα αν και ήταν καλύτερη από τον Ηρακλή, δεν κατάφερε να πετύχει την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς στο Παμπελοποννησιακό στάδιο το οποίο χρησιμοποιεί προσωρινά ως έδρα. Ο "Γηραιός" που είχε παθητικό ρόλο στο ματς, απέσπασε "λευκή" ισοπαλία και έμεινε αήττητος εκτός έδρας

Το ξέσπασμα του ΠΑΟ ήρθε στο Παγκρήτιο
Το ματς στο Παγκρήτιο θεωρούταν πριν καν αρχίσει κομβικό για τον Παναθηναϊκό και το εμφατικό 4-1, με το οποίο οι "πράσινοι" επικράτησαν του Εργοτέλη, αποτελεί το καλύτερο... γιατρικό στα προβλήματα που είχαν παρουσιαστεί. Δύο γκολ πέτυχε ο Τζιμπρίλ Σισέ που συνεχίσει να προσθέτει στον περσινό λογαριασμό και από ένα οι Νίκος Σπυρόπουλος και Κώστας Κατσουράνης. Το γκολ του Εργοτέλη στο 55' με τον Μπούντιμιρ,

"Εσπασε το ρόδι" ο Πανσερραϊκός
Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο Πανσερραϊκός επικράτησε της Λάρισας με 1-0 και πανηγύρισε τους πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι από το 23' έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, λόγω κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Ιγκλέσιας. Ο Νταλέ σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα