Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2010

Πήρε τη νίκη στο τέλος και έμεινε κορυφή

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη της Κορίνθου , 3 – 2 στη Κερατέα

Ονειρεμένο ξεκίνημα πέτυχε η Κόρινθος που πέτυχε την δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα της Γ" Εθνικής του Νοτίου καθώς στη 2η αγωνιστική επικράτησε στην εκπνοή του αγώνα με 3 – 2 , του Κεραυνού μέσα στη Κερατέα. Ο Κεραυνός προηγήθηκε στο σκορ στο 33' με πέναλτι που κτυπησε ο Κουτρουμάνος , για να ισοφαρίσει αμέσως ( 34’ ) με τον ίδιο τρόπο ο Δημητριάδης για την Κόρινθο. Το 50’ ο Καφαντάρης έδωσε το προβάδιμα στην Κόρινθο, για να ισοφαρίση σε 2 – 2 για τους γηπεδούχους το 77’ ο Γκεμίσης. Στο 93’ ο Παπαευθυμίου πέτυχε το τελικό 3 – 2 για την ομάδα του Ισθμού που την διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Παναιγιάλειο και τον ΠΑΟ Ρουφ.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ: Παλιγγίνης, Μπάτσος, Γεωργακόπουλος (83 Κλειτσάκης), Τριανταφύλλου, Ανδρίκος, Μαρτίνος, Αναγνώστου, Γκεμίσης, Ρήγας, Κουτρομάνος (66 Λυκούδης), Αμανατίδης (57 Μαυρουδής).
ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Δημαράκης, Μαντάς, Φίλης, Σπυρόπουλος (60 Ψυχογιόπουλος), Παπαευθυμίου, Ζάρκος, Ντόμας, Δημητριάδης, Παυλίδης, Μπιτσάκος (76 Παπάς), Καφαντάρης (83 Ιακωβάκης).

Ο Παναιγιάλειος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ρόδου, με το τέρμα που πέτυχε ο Σκαρτσίλας στο 22’. ενώ ο ΠΑΟ Ρουφ, , έχοντας πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο. νίκησε με 3-1 (6' πεν. Καφές, 73’ αυτ. Πανακούλιας, 86’ Πλυθίδης / 50' Σπίνουλας),τον Ασπρόπυργο.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Παναχαϊκή επιβλήθηκε με σχετική άνεση και πολύ καλή απόδοση με 3-1 (10' Χρυσάφης, 30' πεν. Κυβελίδης, 78’ Ουρτάδο / 89’ Ατματζίδης), του Βύζαντα Μεγάρων.

Ένα από τα ματς που... έσπασε καρδιές ήταν αυτό του ΑΟ Χανιά με τον Ηρακλή Ψαχνών, όπου στο ντέρμπι των νεοφώτιστων οι Κρητικοί ήταν αυτοί οι οποίοι είχαν την χαρά να πανηγυρίσουν. Το θέμα όμως είναι ότι το γκολ της νίκης το έβαλε η γηπεδούχος ομάδα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και όπως είναι φυσικό η νίκη πανηγυρίστηκε δεόντως.
Από εκεί και πέρα, ο Απόλλων Σμύρνης επίσης πρόσφερε στιγμές... συγκίνησης στο ματς με την Χερσόνησο εντός έδρας, αφού έμεινε πίσω στο σκορ και από το 80' και μετά μέσα σε τρία λεπτά ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση.