Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017

Τα τρίποντα έστειλαν τον Ολυμπιακό στον τελικό του κυπέλλου Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν του Άρη στο Αλεξάνδρειο με 49-56

Τα τρίποντα έστειλαν τον Ολυμπιακό στον τελικό του κυπέλλου
Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου επικρατώντας του Άρη με 49-56. Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά με τους γηπεδούχους να διεκδικούν τη νίκη μέχρι και 3΄πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς στο τελευταίο δεκάλεπτο κουβάλησε την ομάδα του με 3/3 κρίσιμα τρίποντα και ουσιαστικά ήταν αυτός που της χάρισε την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν κακό ποιοτικά αφού οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν στην αστοχία. Δεν είναι τυχαίο πως ο μεν Άρης πήγε στην ανάπαυλα με 0/7 τρίποντα (8/30 σύνολο), ο δε Ολυμπιακός με 1/9 (10/29 σύνολο). Οι «ερυθρόλευκοι» κυριαρχούσαν μόνο στη θέση «5» όπου με τους 14 πόντους από ΜακΛίν και Μιλουτίνοφ, χάρη στο οποίο διατηρούσαν μόνιμα ένα μικρό προβάδισμα. Το 18-25 (17') ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο 20άλεπτο με τους Μπελ και Βον να μειώνουν όμως πολύ γρήγορα.
Στην τρίτη περίοδο το θέαμα ήταν ακόμη χειρότερο με τον πρώτο πόντο να σημειώνεται μετά από 4' δράσης χάρη σε επιθετικό φάουλ του Μιλουτίνοφ (22-30, 15'). Επίσης δεν άλλαξε τίποτα και ως προς τη διακύμανση του σκορ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο τρίποντα (Αθηναίου, Μπελ) ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 5 σερί πόντους από τον Τόμπσον (32-37, 30').
Ο Άρης δεν άφησε το κακό μπάσκετ του Ολυμπιακού ανεκμετάλλευτο και παίζοντας πολύ καλύτερα στην επίθεση προηγήθηκε με 40-38 (33') με καλάθι και φάουλ του Μπένσον. Σε εκείνο το σημείο Στρέλνιεκς (3/3), Μάντζαρης (1/1) και Ρόμπερτς (1/1) ευστόχησαν πίσω από τα 6.75 και έκαναν το 44-53 (37') κλείνοντας στη θέση στον τελικό Κυπέλλου.
Τα δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-27, 49-56