Σάββατο 11 Μαρτίου 2017

Ο ΠΑΣ Κόρινθος νίκησε στο κορινθιακό ντέρμπι 3 - 2 την Κόρινθο ΄06 και ο Πέλοπας Κιάτου ξέφυγε με +3

Αποτέλεσμα εικόνας για ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006
Ο πρωτοπόρος Πέλοπας Κιάτου επικράτησε άνετα με 5 - 0 επί του Πανσολυγειακού ,στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας Κορινθίας και ξέφυγε στο +3  στη κορυφή της βαθμολογίας. μετά την μεγάλη νίκη του ΠΑΣ Κόρινθος με 3 - 2 επί της Κορίνθου ΄06, στο μεγάλο Κορινθιακό ντέρμπι.
Το  ντέρμπι της Κορινθιακής πρωτεύουσας ανάμεσα στις δύο "πρωτευουσιάνες" ομάδες τον ΠΑΣ Κόρινθος και την Κόρινθος 2006 τα είχε όλα , θέαμα , μάχες σώμα με σώμα , πολλά γκολ, ένταση , φανατισμό και...αποβολές.
Η πρώτη αποβολή στο 35΄όταν ο διαιτητής Κωνσταντόπουλος άφησε με 10 παίκτες την Κόρινθο 06 με κόκκινη που αντίκρισε ο Ροθώνης, διότι χτύπησε εκτός φάσης τον Χίσο.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56' σε φάση διαρκείας μετά από πλασέ του Ράπτη και ασταθή απόκρουση του Χανδρινού ο Κούσης άνοιξε για τους γηπεδούχους το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ράπτης με πέναλτι που κέρδισε ο o Xίσο από τον Καζάλοφ ζευγάρωσε τα τέρματα του ΠΑΣ μέσα σε αποθέωση των οπαδών της "Μπάρτσας", Η Κόρινθος ΄06 δεν πτοήθηκε από το εις βάρος της 2 - 0, ενέτεινε τις προσπάθειές της και με τέρματα του Ζαγοριανού στο 66' και  του Αμπαδιωτάκη   στο 72΄ έφερε το σκορ στα ίσια. Προηγούμενα στο 67΄ ο διαιτητής Κωνσταντόπουλος απέβαλε και το Λούκα του ΠΑΣ , που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα στη θέση του τραυματισθέντα Ράπτη. Και ενώ όλα έδειχναν οτι το ντέρμπι δεν θα είχε νικητή ο Θανασάι που είχε αντικαταστήση στο 87΄τον Χίσο στο 89΄ πέτυχε το τελικό 3 - 2, για τον ΠΑΣ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αθανασόπουλος έκανε την απόκρουση της χρονιάς σε ττετατετ του Ζαγοριάνου
ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Αθανασόπουλος, Φλεβάρης, Μούστα ,  Χριστόπουλος, Σγούρος, Μερκούρι, Κίτσιος (92' Οικονόμου),Καλογέρης, Κούσης ,Ράπτης (65΄Λούκα), Χίσο (87’ Θανασάι).
ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006: Χανδρινός, Ροθώνης, Αμπαδιωτάκης Κ,Σπετσι, (55' Καρβελης), Καζάλοφ, Πασαλίδης, Μαζιώτης (75'Γκολεμης), Γάλας, Ζαγοριανός ,  Δημητριάδης (51’ Σιδέρης),

Στους άλλους αγώνες του προγράμματος , η Ελλάς Βέλου έχασε 1 - 3 από  τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου, την ίδια ώρα  ο Ηρακλής Λεχαίου επικράτησε με αμφισβητούμενο πέναλτι και ανατροπή 2 - 1  του Αστέρα Δερβενίου,  ο οποίος είχε πάρει προβάδισμα με τον Τόλια. Ο Ολυμπιακός Άσσου επικράτησε με 1 - 0 επί του Τενεάτη. Ο Θλυμπιακός Λουτρακίου μετά την σημερινή του ήττα εντός έδρας με 0 - 1 από τη Θύελλα Πετρίου, δεν αποφεύγει τον υποβιβασμό του στη Β΄κατηγορία όπως δεν τον αποφεύγει και ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου  που έχασε με 3 - 0 στο Ξυλόκαστρο, από τον  Πανκαμαριακό. Τλος στη Νεμέα ο Παννεμεατικός αναδείχτηκε ισόπαλος 1 -  1 με τον Ισθμιακό.