Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017

Πλήρωσε τα λάθη του... Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 77-67 από τον Παο στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Τραγική η διαιτησία, ξύλο σε κάθε άμυνα από τους "πράσινους'".

Με τα «κοράκια» η πρώτη νίκη του ΠΑΟ σε όλα τα αθλήματα
Την ήττα με 77-67 από τον Παναθηναϊκό γνώρισε ο Ολυμπιακός, στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.  Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους, καθώς ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 14 λάθη.
Τραγική η διαιτησία, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να παίζουν ξύλο σε κάθε άμυνα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ το σκορ ήταν 65-70, δόθηκε ανύπαρκτο φάουλ του Μάντζαρη στον Ρίβερς, μια φάση που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 16 πόντους, ενώ με 13 πόντους ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Πρίντεζης. Ο Σπανούλης έμεινε στους 7, ο Λοτζέσκι είχε 8 και ο Γκριν μόλις 3 πόντους.

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αγχωμένος, με αποτέλεσμα να υποπέσει σε αρκετά λάθη. Στην επίθεση προσπάθησε να χτυπήσει κυρίως μέσα από ζωγραφιστό, με τον Μπιρτς και τον Πρίντεζη να πετυχαίνουν τους τέσσερις πρώτους πόντους (4-4) του Θρύλου. Ο Γιανγκ έκανε το 6-6 και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μάντζαρης, ο οποίος με πέντε σερί πόντους έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (11-8). Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, έκαναν και πάλι λάθη στην επίθεση, με τον Γκάμπριελ να κλέβει για το 11-12. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-14.
Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός με καλάθι του Ρίβερς έκανε το 18-15, με τον Γκριν να φέρνει το ματς στα ίσια με ένα απίστευτο τρίποντο! Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Ολυμπιακού και προηγήθηκαν με 23-18. Οι πρωταθλητές Ελλάδας απάντησαν με καλάθι και φάουλ από τον Πρίντεζη, ο οποίος μείωσε σε 23-21. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όμως, δεν μπορούσαν να βρουν στόχο στην επίθεση, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 21-27. Ο Λοτζέσκι πέτυχε το δεύτερο τρίποντο του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση για το 24-27, ενώ στη συνέχεια ο Σπανούλης με δύο παλικαρίσια καλάθια έκανε το 28-29, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Ο Ολυμπιακός πάντως έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται, καθώς σε κάθε φάση οι παίκτες του Παναθηναϊκού έπαιζαν ξύλο! Οι διαιτητές έκαναν τα στραβά μάτια, γεγονός που όπως είναι φυσικό εξόργισε τους παίκτες και φυσικά τον κόσμο. Απίστευτα πράγματα για μια ακόμα φορά…
Στην τρίτη περίοδο ο Ρίβερς έκανε το 31-28 και λίγο αργότερα ο Καλάθης το 35-31. Ο Μάντζαρης μείωσε σε 32-35, ενώ ο Πρίντεζης με παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 34-37. Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Σίγκλετον πήρε μια διαφορά 6 πόντων (34-40), με τον Ολυμπιακό να φέρνει τούμπα το ματς και με 4 πόντους του Πρίντεζη και ένα τρίποντο του Σπανούλη να κάνει το 41-40. Η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση, ωστόσο, δεν είχε συνέχεια, με τον Ρίβερς να βάζει πέντε σερί πόντους για το 47-41, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν με 43-49. Ο Τζέιμς με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου έκανε το 45-52.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να μειώσει τη διαφορά. Αρχικά έκανε το 49-55 με τρίποντο του Ουότερς και στη συνέχεια το 51-55 με καλάθι του Μιλουτίνοφ. Όμως και πάλι η αντεπίθεση του Θρύλου δεν είχε συνέχεια, με τους «πράσινους» να στέλνουν τη διαφορά αρχικά στους 8 (58-66) και στη συνέχεια στους 12 (58-70). Οι πρωταθλητές Ελλάδας μείωσαν με 4 πόντους από τον Παπανικολάου και 3 από τον Μάντζαρη σε 65-70. Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές έδωσαν ανύπαρκτο φάουλ στον Μάντζαρη, ο οποίος είχε κλέψει την μπάλα από τον Ρίβερς και ουσιαστικά έσβησαν τις ελπίδες του Ολυμπιακού. Το τελικό 67-77 έκανε ο Ρίβερς με 1/2 εύστοχες βολές.
Δεκάλεπτα: 15-14, 28-29, 45-52, 67-77
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 3, Μπιρτς, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 7, Γουότερς 3, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 16, Λοτζέσκι 8
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11, Ρίβερς 27, Τζέιμς 5, Φώτσης, Φελντέιν 5, Γκάμπριελ 14, Τζεντίλε, Μπουρούσης 4, Καλάθης 11