Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

Η 4η στροφή της Football League/ Αίγιο και Παναχαϊκή στοχεύουν την νίκη. Η Λάρισσα το 4Χ4

Η επίμαχη φάση του 2-1 της Λάρισας Με τρεις ενδιαφέροντες αγώνες συνεχίζεται σήμερα Κυριακή η 4η αγωνιστική της Football League. Στο Αίγιο ο Παναιγιάλειος , στο ντέρμπι της ουράς, θα επιδιώξει την πρώτη του νίκη απέναντι στον ουραγό Πανελευσινιακό. Στη Πάτρα η Παναχαϊκή με στόχο την νίκη υποδέχεται τα Τρίκαλα, ενώ σε ένα ακόμα ντέρμπι η Κέρκυρα μάχεται με την Αναγέννηση Καρδίτσας.
Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο Δευτέρα με 4 αγώνες ντέρμπι. Η Καλλιθέα αντιμετωπίζει τον Πανσεραϊκό , ο Αχαρναϊκός τον Ολυμπιακό Βόλου, τα Χανιά τον Κισσαμιακό και η Λαμία τον Απόλλωνα Σμύρνης.
Στην αυλαία της αγωνιστικής , την Παρασκευή , ο Αγροτικός Αστέρας επικράτησε επί της Ζακύνθου μόνο με 1-0 με τέρμα του Τσεμπερίδη στο 52΄. Πρέπει να σημειώσουμε το δοκάρι με τον Γέσιτς στο 37' γιά τους γηπεδούχους , ενώ  στο 62'  ο Ζαϊρί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (για «θέατρο» καθώς ζήτησε πέναλτι), αφήνοντας την Ζάκυνθο με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο μισάωρο.
Τέλος σε χθεσινό αγώνα ( Σάββατο) η Λάρισα αν και λαχτάρισε στην αρχή με ανατροπή στο τέλος πανηγύρισε μια ακόμα νίκη (την 4η σερί), καθώς επικράτησε επί του Εργοτέλη με 2 - 1 και συνεχίζει να δικαιολογεί τον τίτλο του φαβορί για την άνοδο
Ο Εργοτέλης προηγειθηκε 0 - 1 στο 35΄με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπουρσέλη.
Οι παίκτες της ΑΕΛ κυνήγησαν την ισοφάριση, και τελικά η «λύτρωση» ήρθε από τα στημένα. Στο 87' ο Ουρτάδο εκτέλεσε κόρνερ και ο Ναγιάρ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αφύλαχτος, για το 1-1. Και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μακρινή εκτέλεση φάουλ ο Αθανασίου έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του κι αυτή έφτασε στον Μαρουκάκη που με κοντινή προβολή έκανε το 2-1! Ο πορτιέρο του Εργοτέλη, όπως και όλη η ομάδα, ζήτησαν φάουλ καθώς υπήρχε παίκτης της Λάρισας μπροστά του και τον παρεμπόδιζε, αλλά η αλήθεια είναι πως ο Γιοβάνοβιτς... τυχαία έπεσε πάνω του.