Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2014

Στο +5 ο ΠΑΟΚ, «ατρόμητος» ο ΠΑΟ, «πεντάρα» ο Παναιτωλικός. Όλα μηδέν σε Κομοτηνή και Βόλο

Στο +5 ο ΠΑΟΚ, «ατρόμητος» ο ΠΑΟ, «πεντάρα» ο Παναιτωλικός
 Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ πέρασε και από το Ηράκλειο με νίκη 0 - 2 επί του Εργοτέλη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ και διεύρυνε τη διαφορά του  στους πέντε βαθμούς. από τον  Ολυμπιακό, ο οποίος έμεινε χθες στο 0-0 στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα. Τα γκολ της -φτωχής σε θέαμα- αναμέτρησης για τον ΠΑΟΚ σημείωσε στο 42' και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κλάους Αθανασιάδης.
Εργοτέλης (Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Τζανακάκης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς (74' Μπογκντάνοφ), Λυκογιάννης, Κοζορώνης, Γκέντσογλου, Γιουσούφ, Χαντί (59' Μπαμ Μπαμ), Χαλκιαδάκης, Παμλίδης (59' Νόσκοβιτς). ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Γλύκος, Ρατς (33' Σπυρόπουλος), Κίτσιου, Κατσικάς, Βίτορ, Κάτσε, Τζανδάρης, Τζιόλης, Μακ (67' Γκολάσα), Σαλπιγγίδης (84' Παπαδόπουλος), Αθανασιάδης.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα τελικά του Ατρομήτου στη Λεωφόρο 2 - 0 και τον προσπέρασε στη βαθμολογία. Ενα αυτογκόλ του Λαζαρίδη στο 27' κι ένα τέρμα του Καρέλη στο 85' χάρισαν τους τρεις βαθμούς στους «πράσινους», που ανέβηκαν στην έκτη θέση της κατάταξης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Ζέκα, Δώνης, Καρέλης, Νάνο, Μπούι, Ρισβάνης (42΄ Κουτρουμπής), Πράνιτς (72΄ Ατζαγκούν), Πέτριτς (64΄ Λαγός)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ρικάρντο Σα Πίντο):
Τσέναμο, Ταυλαρίδης, Αγκουαζί (59΄ Δημούτσος), Ναπολεόνι, Τάτος (46΄ Παπάζογλου), Νάστος, Καραμάνος, Ούμπιντες (76΄ Γεωργίου), Λαζαρίδης, Πίτου Γκαρσία, Κοντοές

Σπουδαίο ματς έγινε στο Αγρίνιο, όπου ο Παναιτωλικός συνέτριψε τη Ξάνθη με 5 - 2 , , με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 2-2! Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Λούκας Βιγιαφάνιες, με δύο γκολ (21', 45') και μία ασίστ στον Εντζεγκέλε (53'), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν επίσης οι Μαρτίνες (60') και Κάπελ (69'). Οι «ακρίτες» είχαν προηγηθεί στο 4' με τον Λισγάρα και είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στην εκπνοή του ημιχρόνου (45+3') με τον Λουσέρο.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κέβιν, Μπεχαράνο, Κάπελ, Μαλεζάς, Γοδόι, Μορένο (37΄ Αλβες), Βιγιαφάνιες (86΄ Μηλιός), Μαρτίνες (81΄ Κόρμπος), Εντζεγκέλε, Φωτάκης. ΞΑΝΘΗ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Κλέιτον (68΄ Ολιβέιρα), Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός (33΄ Ομπόντο), Καπετάνος (59΄ Ράνος), Λισγάρας, Καρυπίδης.
 Επίσης χωρίς νικητή και τέρματα έληξαν οι αγώνες της Νίκης Βόλου με την Κέρκυρα στο Βόλο και του Πανθρακικού με τον ΟΦΗ  στην Κομοτινή.