Κυριακή 24 Αυγούστου 2014

“Υποτάχθηκε” στον ΠΑΣ ο Αστέρας

ΠΑΣ-ας ανατροπής στα Γιάννενα! (pics)
 ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης αναμετρήθηκαν για δεύτερη φορά σε πρεμιέρα πρωταθλήματος, με την ομάδα των Ιωαννίνων αυτή την φορά να παίρνει τη νίκη με 3-1, με ανατροπή μέσα σε 11 λεπτά, και τους Αρκάδες να τελειώνουν το ματς με 10 παίκτες.
 Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία στο πρώτο μισό του ημιχρόνου, έχοντας τις καλύτερες του στιγμές από 20' ως 30'. Ο Αστέρας ισορρόπησε στην συνέχεια το παιχνίδι και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0, χάρις το τέρμα με ωραία κεφαλιά ψαράκι του Τζερόνιμο  Μπαράλες στο 42'
Οι γηπεδούχοι όμως μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και βρήκαν μπροστά τους μια... ανύπαρκτη άμυνα από τους Αρκάδες. Αρχικά έφεραν το ματς στα ίσα στο 58' με τον Τσάβες, ενώ στο 67' ο Ίλιτς -δημιούργησε το πρώτο- βρήκε δίχτυα για το 2-1, πετυχαίνοντας την ανατροπή για τους Γιαννιώτες.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι φίλαθλοι του ΠΑΣ σηκώθηκαν και πάλι από τη θέση τους, αφού στο 70' ο Τζημόπουλος -με κεφαλιά- ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 73' ο Παπαχρήστος άφησε με την ομάδα του με δέκα παίκτες..από δεύτερη κίτρινη κάρτα.
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ντάσιος, Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γιάκος (84΄Χαρίσης), Κοροβέσης, Ίλιτς (79΄Σαπαλίδης), Στρούνα, Τσάβες (76΄Ακόστα), Λίλα
Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρίδης, Κιτόκο, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Παπαχρήστος, Ουσέρο, Τιέ Μπι (63΄Μουνάφο) , Μάσα (76΄Πάρα), Φερνάντες (46΄Κουρμπέλης), Ρόλε, Μπαράλες
Επιμέλεια: Έμυ Μπέλμπα