Δευτέρα 23 Ιουνίου 2014

Δεν πανηγύρισε κανείς... Οι ΗΠΑ έ-Χ-ασαν την απευθείας πρόκριση στο 95' από την Πορτογαλία

Η Πορτογαλία είχε ετοιμάσει... βαλίτσες για το υπερατλαντικό ταξίδι της επιστροφής, καθώς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου έχανε με 2-1 από τις ΗΠΑ, όμως, ο Βαρέλα με ένα γκολ στο 95', ακύρωσε τον πρόωρο αποκλεισμό του Κριστιάνο και της παρέας του, αλλά και την απευθείας πρόκριση των ΗΠΑ στους «16» του Μουντιαλ. Έτσι, αυτό το 2-2 (64' Τζόουνς, 81' Ντέμπσεϊ - 5' Νάνι, 95' Βαρέλα), δίνει τεράστιο ενδιαφέρον στην 3η και τελευταία «στροφή», όπου οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν τη Γερμανία και η Πορτογαλία τη Γκάνα.
 Η Πορτογαλία αιφνιδίασε με το γρήγορο γκολ του Νάνι (στο 5ο λεπτό), με τον άσο της Μάντεστερ να χάνει ευκαιρία στο 45', όταν η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Χάουαρντ αλλά σταμάτησε στο δοκάρι. Στο πρώτο 45λεπτο, οι Ίβηρες έμοιαζαν να ελέγχουν τον αγώνα, αν και οι Αμερικανοί πίεζαν με πολλούς τρόπους -και κυρίως με σουτ- τον Μπέτο, που όποτε χρειάστηκε έδειξε σε απόλυτη ετοιμότητα.
 Έτσι, το ημίχρονο βγήκε με το -μάλλον δίκαιο- 1-0 για την Πορτογαλία που αναγκάστηκε νωρίς να αλλάξει σέντερ φορ (τραυματίας ο Πόστιγκα, στη θέση του ο Έντερ). Η Πορτογαλία μπήκε... φουριόζα και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αφού έχασε κάποιες σχετικά καλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού γλίτωσε στο 55' όταν ο Ρουί Κόστα έδιωξε με το γόνατο πάνω στη γραμμή, αφού είδε τον Κριστιάνο Ρονάλντο να... σκοτώνει την μπάλα σε καλή ευκαιρία, στη συνέχεια... παραδόθηκε. Έτσι, στο 64' οι ΗΠΑ ισοφάρισαν με... γκολάρα του Τζόουνς και στο 81΄ο κορυφαίος Ντέμπσι, με το στήθος, εκμεταλλεύτηκε το σουτ του Ζούσι, έγραψε το 2-1 και έδειχνε να «καθαρίζει» την πρόκριση.
 Ωστόσο, στην τελευταία επίθεση του αγώνα, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Βαρέλα με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον μέχρι τότε ανίκητο Χάουαρντ, έγραψε το 2-2 και έδωσε παράταση ζωής στην ομάδα του...
Το τελευταίο σφύριγμα του Πιτάνα δεν βρήκε κανέναν να πανηγυρίζει. Οι Αμερικάνοι πάγωσαν καθώς έχασαν την πρόκριση από τα χέρια τους και οι Πορτογάλοι ήξεραν πως τίποτα δεν εξαρτάται από αυτούς...
Όλα τα... λεφτά λοιπόν θα είναι το παιχνίδι της Γερμανίας κόντρα στις ΗΠΑ του «δικού» της Γιούργκεν Κλίσμαν!
ΗΠΑ: Χάουαρντ, Μπράντλεϊ, Μπέσλερ, Μπίσλι, Ντέμπσι (87' Βοντολόφσκι), Μπεντόγια (72' Γέντλιν), Τζόουνς, Μπέκερμαν, Ζούσι (90'+ Γκονζάλες), Κάμερον, Τζόνσον
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Μπέτο, Μπρούνο Άλβες, Μιγκέλ, Ρονάλντο, Μουτίνιο, Ρουί Κόστα, Μεϊρέλες (68' Βαρέλα), Νάνι, Αλμέιδα (46' Γουίλιαμ Καρβάλιο), Περέιρα, Πόστιγκα (18' Έντερ) -