Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

Άσφαιρο "Χ" στη Νεμέα - Ο Ολυμπιακός Λουτρακίου 1 - 0 τον Αστέρα Δερβενίου

Χωρίς νικητή και σκορ έληξε το ντερμπι κορυφής , στη Νεμέα  στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής. στο πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας Κορινθίας, ανάμεσα στο πρωτοπόρο Παννεμεατικό και τον δεύτερο στην βαθμολογία Α.Ο Λουτρακίου. .
Στο "Θώδειο" του Λουτρακίου στο 2ο μεγάλο ντερμπι της ημέρας ο Ολυμπιακός Λουτρακίου επικράτησε με 1 - 0 επί του Αστερα Δερβενίου. και τον ισόβάθμισε στη 3η θέση, όπως και η Θύελλα Πετρίου που πέρασε με σκορ 1 - 2 από τους Αγίους Θεοδώρους επι της τοπικής ομάδας
Στο Συνικοισμό ο Κύψελος  επικράτησε με 1 - 0 επί του Ηρακλη Ξυλοκαστρου, ενώ στο Ξυλόκαστρο ο Πανκαμαριακός επεβλήθεικε  με 3 - 1 επί του Πανσολυγειακού, αν και βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν νωρίς με τον Νόση, ενώ απείλησαν και με ένα καλό φάουλ του Μπάρτζη που έδιωξε σε κόρνερ ο Σιετής, ενώ ο Πανκαμαριακός είχε δοκάρι με τον Ενό, πριν φέρει το ματς στα ίσια με τον Τσιπά, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πέτυχαν το 2-1 με τον Σπέρτο (50’), κάνοντας την ανατροπή. Οι παίκτες του Πανσολυγειακού δεν τα παράτησαν, είχαν δοκάρι σε σουτ του Μπάρτζη, όπως και το Καμάρι με τον Σπέρτο (70’).
Προς το τέλος οι φιλοξενούμενοι προσπαθώντας να φέρουν το ματς στα ίσια, είχαν περισσότερα κενά στην άμυνά τους, με αποτέλεσμα ο Ενό (85’), να διαμορφώσει το τελικό 3-1 και να «κλειδώσει» τη νίκη για την ομάδα του.
Ισόπαλο με σκορ 3 - 3 έληξε , στο Σολομό,ο αγώνας του ΑΟ Σπαθοβουνίου  με την Ελλάδα Βέλου.
Στο Κιάτο στο τοπικό ντέρμπι ο Πέλοπας νικητής αναδείκτηκε με 3 - 0 επί της Αναγέννησης. Τέλος ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου κέριδσε στα "χαριά" τον εκτός εδρας αγώνα με τον Σαρωνικό Γαλατακίου που έχει αποχωρήσει του πρωταθλήματος.