Κυριακή 31 Μαρτίου 2013

Ο Ρούβας «έβαλε φωτιά» στην κορυφή! ( 19Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ο Ρούβας «έβαλε φωτιά» στην κορυφή!
Η Football League 2 είχε δράση μόνο για τον 1ο όμιλο , με την «βόμβα» να σκάει στο Αίγιο, εκεί όπου ο Ρούβας νίκησε 1-0 τον πρωτοπόρο Παναιγιάλειο. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με την «πλάτη στο τοίχο», αφού σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος αποχαιρετούσαν οριστικά τα όνειρα για άνοδο στη Football Leauge. Το «χρυσό» τέρμα για την ομάδα του Αλέκου Κούρτογλου πέτυχε ο Φουκαράκης στο 31ο λεπτό με κεφαλιά. Αξίζει να σημειωθεί πως η γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 85ο λεπτό μετά από σουτ του Σκαρτσίλα.
Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Ρίζος, Σανδραβέλης (76' Κανελλόπουλος), Παπαχρήστος, Σούλης, T. Παπαδόπουλος, Γκοτσούλιας, Μαυρόπουλος (67' Γ. Παπαδόπουλος), Αργυρόπουλος, Μπούνας, Σκαρτσίλας, Μπουρλάκης (55' Διαμαντόπουλος).
Ρούβας (Αλέκος Κούρτογλου): Λυράκης, Κίτσος, Πετράς, Σεντεμέντες, Ανυφαντάκης, Κορδονούρης, Μουρατίδης, Κεφαλούκος, Αντωνάκης (70' Έκελμανς), Φουκαράκης (90' Βάσος), Παντελής (65' Λαζαρίδης).
Ετσι, με την ήττα αυτή, η ομάδα του Αιγίου απέκτησε συγκάτοικο τον Αχαρναϊκό στην κορυφή, με το σύλλογο του Μενιδίου να παίρνει «ξεκούραστο» τρίποντο, καθώς νίκησε 3-0 άνευ αγώνα τον Εθνικό Αστέρα, ο οποίος έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Στο άλλο σημαντικό παιχνίδι της ημέρας, ο Φωστήρας επικράτησε 2-0 της Επισκοπής στον Ταύρο και βρέθηκε μόνος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς, δύο λιγότερους από τους συμπρωτοπόρους. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Δωροβίνη στο 34ο λεπτό και διπλασίασαν τα τερματά του στο 74ο με σουτ του Κάμπα. Αρκετά νεύρα στον αγωνιστικό χώρομε τον Μποτωνάκη και τον Ρουμπάκη να αποβάλλονται μεταξύ 35' και 50'.
Φωστήρας (Θύμιος Γεωργούλης): Μπότος, Κόπελας, Τσώνης, Παραράς, Πεταυράκης, Τσαγκαράκης (86' Μπούκουρης), Μπούμπας, Δωροβίνης, Στάμος, Βαβάτσικος (67' Κούτρος), Κάμπας (82' Μπιλίτσης).
Επισκοπή (Γιώτης Σταματόπουλος): Καλογεράκης, Σουμπασάκης, Ψωμάς, Ρουμπάκης, Δελήμπασης, Ταχματζίδης (88’ Μαραθιανός), Φρατζεσκάκης, Τζέκος (64’ Τριαντάφυλλος), Κοζανίδης, Τριχάκης (58’ Πρωτογεράκης).

Την ήττα της ομάδας της Κρήτης αξιοποίησε ο Αστέρας Μαγούλας, που επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας των Χανίων και πέρασε στην 4η θέση με 31 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Επισκοπή.
Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, χωρίς ωστόσο καμία ομάδα να μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η επανάληψη άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Δημητριάδη στο 56ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματα τους στις καθυστερήσεις με σουτ του Χρυσάφη.
ΑΟ Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλους, Κορτσινίδης (55' Ζαντριάς), Μποχώνης, Βουρβουχάκης Ψυχουντάκης (85' Ζντράβκοβιτς), Τσάτσος, Παπαζούδης (70' Μποτωνάκης), Τσατσαρής, Δουμάνης, Πάγκαλος, Γωνιωτάκης.
Αστέρας Μαγούλας (Αντώνης Πριόνας): Μπαλασάκης, Ιατρού, Ιακωβάκης, Μπιμπίρης, Χάλαρης, Δημητριάδης (75' Αλεξίου), Χρυσάφης, Κορνελάτος, Παγώνης (80' Οικονομόπουλος), Μαρίνου (70' Μπέχλης), Τριάντος

Το ντέρμπι της Πελοποννήσου ανάμεσα σε Κόρινθο και Πανηλειακό έληξε χωρίς νικητή, με το «χορταστικό» 2-2. Με νίκη Κόρινθος και Πανηλειακός έμπαιναν στην πρώτη εξάδα του Νοτίου ομίλου της Football League 2, ωστόσο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 36ο λεπτό με σουτ του Λώττα, η χαρά τους όμως δεν κράτησε αρκετά αφού οι παίκτες του Θοδωρή Βαγγόπουλου ισοφάρισαν στο 42ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Σωτηρόπουλου και προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με σουτ του Σπανού. Την «παρτίδα» για την ομάδα της Κορίνθου έσωσε ο Αράπογλου με το γκολ που πέτυχε στο 50ο λεπτό, αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό.
Κόρινθος (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Αρχοντάκης, Σπυρόπουλος, Κοτσόκολος (60' Παπαευθυμίου), Παππάς, Φίλης, Λούβρης, Λουμπαρδέας, Σαμπάνης (80' Νικολόπουλος), Λώττας (55' Τσουβαλτσίδης), Αράπογλου, Γκάτσης.
Πανηλειακός (Θοδωρής Βαγγόπουλος): Αθανασόπουλος, Σταματέας, Αποστολόπουλος, Σωτηρόπουλος (77' Μπιταξής), Α. Καραχάλιος (86' Κατσαρός), Κολόκας, Κουλός, Τομαράς, Σπανός, Σαραμαντάς, Ζαγκούρσκας (62' Γεωργόπουλος)
Εξι τελικοί έμειναν για την Κόρινθο, που απέχει μόλις 2 βαθμούς από την 6η θέση. Τίποτα δεν έχει κριθεί για την άνοδο, οι ποδοσφαιριστές το πιστεύουν και είναι αποφασισμένοι να δώσουν τα πάντα, για να τα καταφέρουν στο φινάλε της σεζόν.  Την Τετάρτη 3 Απριλίου διεξάγεται η 20η αγωνιστική, με την Κόρινθο να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Γλυφάδα. Η Διοικούσα Επιτροπή της Κορίνθου καλεί τον κόσμο να δώσει βροντερό παρών στον αγώνα με την Γλυφάδα , στο Ελληνικό .Η ΛΕΣΧΗ ΦΙΛΩΝ ΚΟΡΙΝΘΟΣ ΘΥΡΑ 3 ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΛΥΦΑΔΑ- ΚΟΡΙΝΘΟΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 3-4-2013 , ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ
ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΕΡΙΒΟΛΑΚΙΑ ΣΤΙΣ 14:00, Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΠΟΥΛΜΑΝ ΕΙΝΑΙ 10 ΕΥΡΩ! ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΑ ΤΗΛ 6978272362 -6945635810!!!ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΑΣ ΜΕΧΡΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΡΑΔΥ!!ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ ΘΕΣΕΩΝ!
Η "Μπάρτσα" θέλει βαθμούς, για να μπει ακόμη πιο γερά στο κόλπο και χρειάζεται όσο ποτέ τη συμπαράσταση των φιλάθλων της, τώρα που το πρωτάθλημα μπαίνει στην τελική ευθεία.

Προοδευτική και Γλυφάδα έμειναν στο 0-0, Οι γηπεδοούχοι ξεκίνησαν δυνατά, αφού ήθελαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ το οποίο θα τους έβαζε στη θέση του οδηγού, ωστόσο δεν κατάφεραν να το σημειώσουν καθ' 'ολη τη διάρκεια του παιχνιδιού, γεγονός που κάνει τη συνέχεια αρκετά δύσκολη.
Προοδευτική (Αντώνης Καλαμάκης): Μπαντίκος, Βούζας, Καλαϊτζίδης (69' Γρίβας), Λαζούρας, Παπανικόλας, Μπελέρης, Κορκότζελος (80' Τούρλος), Τεγούσης, Επιτροπάκης, Αργυρίου, Παναγιωτόπουλος.
ΑΟ Γλυφάδας (Νίκος Παντέλης): Χώνος, Κολοτούρος, Βιδάλης, Τσιρογιάννης, Τασόπουλος, Σκάρος, Καζνέτσης (40' Ζαχαράτος), Νικόλτσης, Κόντη (71' Μουστογιάννης), Μακαρονάς (80' Καϊμακαμούδης), Καζαντζής.