Κυριακή 6 Ιανουαρίου 2013

Περίπατος για Παναγιάλειο, H Kόρινθος έχασε στο Μενίδι στο 93΄!

Περίπατος για Παναγιάλειο, ασταμάτητη η Καλαμαριά
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Λαζανά, ο Παναιγιάλειος νίκησε άνετα στην έδρα του με 4-1 την Προοδευτική, πανηγύρισε την 7η νίκη του σε εννέα αγωνιστικές στο νότιο όμιλο της Football League 2 και παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του.
Η ομάδα του Αιγίου μπήκε με τεράστια αποφασιστικότητα στο ματς και επί της ουσίας κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς στο 32', όταν βρέθηκε να προηγείται με 2-0. Στο 14', λοιπόν, ο Λαζανάς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους οικοδεσπότες για να έρθει στο 32' ο Μπούνας με γυριστή κεφαλιά να γράψει το 2-0.
Στο 57' ο Λαζανάς με ωραίο κατέβασμα σε μπαλιά του Γκοτσούλια και σουτ έγραψε το 3-0 για να έρθει στο 83' ο ίδιος παίκτης με πλασέ να κάνει το 4-0 με την «Προο» στο 92' με πέναλτι του Παναγιωτόπουλου να διαμορφώνει το τελικό 4-1.
Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Ρίζος, Σανδραβέλης (80' Ρέλλας), Παπαχρήστος, Σούλης, Τ. Παπαδόπουλος, Μαυρόπουλος (56' Γ. Παπαδόπουλος), Γκοτσούλιας, Αργυρόπουλος (73' Διαμαντόπουλος), Μπούνας, Λαζανάς, Μπουλούμπασης.
Προοδευτική (Γιάννης Δρακωνάκης): Παγώνης, Παπανικόλας, Δ. Χόρτσας, Λαζούρας, Κουσουρής (72' Επιτροπάκης), Κακαράς, Μπελέρης, Γρίβας, Κουρτανόβιτς (52' Κολιός), Λέκκας (37' Αργυρίου), Παναγιωτόπουλος.
Οσο για τον Αχαρναϊκό, κατάφερε έστω και στο 93' να μείνει στο μείον πέντε από την κορυφή. Η ομάδα του Μενιδίου με γκολ του Νεόφυτου στις καθυστερήσεις νίκησε με 2-1 την Κόρινθο και βρίσκεται στη 2η θέση, από τη στιγμή που η Επισκοπή έμεινε στο 1-1 στον Πύργο με τον Πανηλειακό. Στο 13’ ο Βεστάκης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους για να έρθει η ισοφάριση από τον Πεχλιβανόπουλο στο 25’. Τη νίκη στον Αχαρναϊκό έδωσε ο Νεόφυτος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων λυτρώνοντας την ομάδα του.
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ: Παγούδης, Μανάλης, Μαγγίνας, Αθανασόπουλος, Καλογερόπουλος, Βεστάκης, Νιάρος, Δημόπουλος (86' Μακρυγιάννης), Εμρά (60' Xριστόπουλος), Αναστασίου, Νεόφυτος.
ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Μέλκας, Κατσίκης, Παππάς, Φίλης, Λουμπαρδέας, Σπυρόπουλος, Σαμπάνης, Τσουβαλτσίδης (90+1' Τάνης), Πεχλιβανόπουλος (86' Χαρίτος), Νικολόπουλος (68' Μακρής), Παπαευθυμίου.