Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

Ξεκίνημα με θρίαμβο για την Εθνική Eλλάδος στο Χάντμπολ. Συνέτριψσε στο Λουτράκι με 43-14 την Μεγάλη Βρετανία!

Ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση της Μεγάλης Βρετανίας στην ανωτερότητα της Εθνικής Ελλάδας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με μία επίδειξη δύναμης, συνέτριψε με 43-14 τον αντίπαλο της στο κατάμεστο κλειστό του Λουτρακίου από 1.200 και πλέον φιλάθλους και ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στην 1η προκριματική φάση του EURO 2016.
Οι Βρετανοί... έκαναν το λάθος να προηγηθούν με 3-4 στο 9' και αυτή ήταν και η τελευταία φορά που πήραν την πρωτοπορία στο σκορ. Μέσα σε δύο λεπτά η «γαλανόλευκη» έφτασε στο 6-4 και έκτοτε δεν ξαναέχασε το προβάδισμα με την ψαλίδα του σκορ να ανοίγει πολύ και την Εθνική να δίνει μία εξαιρετική παράσταση σε άμυνα και επίθεση.Ωραίες επεμβάσεις από τον Κώστα Τσιλιμπάρη και στην συνέχεια από τον Κώστα Γουργούμη, γρήγορες αντεπιθέσεις, πλούσιο θέαμα που συνδυάστηκε ακόμα και με εναέριους συνδυασμούς μεταξύ Παπαδόπουλου- Καρυπίδη και Καρυπίδη- Αλβανού, με τον έμπειρο δεξιό εξτρέμ να έχει μεγάλα κέφια στην επιστροφή του στην Εθνική ομάδα μετά από δύο χρόνια (μαζί με Βασιλάκη και Σανίκη, αλλά και τον Δεληγιάννη που κλήθηκε μετά από 6 χρόνια). Αυτό ήταν το σκηνικό της αναμέτρησης μέχρι και το 60' με τον ομοσπονδιακό τεχνικό Γιώργο Κρανάκη να δοκιμάζει όλους τους παίκτες και πολλά σχήματα.
Τα δεκάλεπτα: 3-4, 12-7, 17-8 (ημχ.), 27-12, 34-14, 43-14

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Καρυπίδης 7, Μαραγκός 6, Παπαδόπουλος 6, Τζιμούρτος 5, Αλβανός 4, Βασιλάκης 4, Δεληγιάννης 3, Μάλλιος 3, Μπαλωμένος 2, Χαλκίδης 1, Γεωργιάδης 1, Μεγαλοοικονόμου 1, Γουργούμης, Πετρίδης, Σανίκης, Τσιλιμπάρης.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Μπιλ Μπέιλι): Βίνσεντ 5, Γουίλιαμς 5, Μακ Ντέρμοτ 2, Χόκινς 1, Γουίτλιν 1, Έιβερι, Έντγκαρ, Γκούνγουιν, Χένεσι, Λι, Σάτσγουελ, Ταραουί, Γουάιτ, Γουίλιαμς, Γούντολ. Διαιτητές: Μαρτενς-Βέρντονκ (Βέλγιο), Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος), Κόκκινη: 26:52 Γουίτλιν (επικίνδυνο παιχνίδι), δίλεπτα: 3-2, πέναλτι: 5/6-1/2