Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Πέτυχαν το 3 στα 3, Ένωση Ερμιονίδας και Χαλκίδα - Ο Πέλοπας 3 - 1 τα Λουκίσια

Χαλκίδα-Πανναυπλιακός 1-0

7ος ομίλος
Πέτυχαν το 3 στα 3, Ένωση Ερμιονίδας και Χαλκίδα και παραμένουν επικεφαλείς στην βαθμολογία του 7ου ομίλου καθώς νίκησαν , εκτός έδρας , σε Χαλκίδα και Ελευσίνα , με 3 - 0 τον Ευβοϊκό Αγίου Νικολάου και2 - 1 τον Πανελευσινιακό, αντίστοιχα.
Στο β' ημίχρονο εφμανίστηκε σοβαρή η Ενωση Ερμιονίδας και πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στον Ευβοϊκό Αγίου Νικολάου. Στο 47' ο Δημητρίου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Αργολίδας, στο 62' ο Δήμας έκανε το 2-0 και στο 71' ο Μακρίδης σκόραρε εκ νέου για το 3-0.
Ματς-θρίλερ έγινε στην Ελευσίνα, όπου ο ΑΟ Χαλκίδας κέρδισε με 2-1 τον τοπικό Πανελευσινιακό λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Στο 23' ο Τσομπάνης έβαλε μπροστά τους 'νερατζούρι', όμως στο 71' ο Μιχελής ισοφάρισε. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, ο Καφαντάρης έγινε αποδέκτης της μπάλας από την ασίστ του Γκιόκα και έκανε το 2-1 για τον ΑΟΧ στο 87'. Η ομάδα της Δυτικής Αττικής έπαιζε από το 82' με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τζαφεράκου με δεύτερη κίτρινη. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι με τον Μιχελή στο 32' και τον Θωμά στο 61'.
Στο Κιάτο ο Πέλοπας για ακόμη μία φορά  εκμεταλλεύθηκε τη δύναμη της έδρας   επικρατώντας με 3 - 1 του Α. Ο. Λουκισίων. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε του α' ημιχρόνου, ο Παπαϊωάννου έκανε το 1-0, ενώ στο 47' ο Πράττος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 55' ο Καρύδης μείωσε σε 2-1 και στο85' ο Παπαβασιλείου σκόραρε με πέναλτι για το τελικό 3-1. Διαιτητής ήταν ο Γκριτζέπης (Αρκαδίας).
ΠΕΛΟΠΑΣ: Κασάμπελης, Χουσελάς, Μιχαλόπουλος, Μακρής, Βελέτζας, Παπαϊωάννου,Πετρόπουλος, Παπαβασιλείου, Πράττος (66' Λυμπερόπουλος), Στασινόπουλος, Μπούκης(68' Λιάλιος)
ΑΟ ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ: Γενιτσαρίδης, Κοροβέσης (46' Καλοχωρίδης), Ντοβίνος, Προβής,Καρύδης, Γκίκας (65' Νταφόπουλος), Κωνσταντάκας, Κουτσαυλής, Παπαδόπουλος,Κοσμάς (46' Ευσταθίου), Ντούμας,
Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Μανδραϊκός, που πέρασε άνετα από το Πόρτο Χέλι. Στο 32' ο Δήμου άνοιξε το σκορ με πέναλτι, στο 47' ο Ξύδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 92' ο Κουσκουνάς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Τέλος στην Αράχωβα ο Παρνασός έχασε με 1 - 3 τον Παναργειακό,Στο 15' Δρούλιας άνοιξε το σκορ, όμως στο 30' ο Γκαλαμέλος έφερε το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη οι 'λύκοι' πίεσαν για το γκολ και τα κατάφεραν στο 70' με σκόρερ τον Αγγελόπουλο. Στο 92' ο Ισούφι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.  Pεπό είχε ο Πανναυπλιακός.

Χωρίς νικητή το ντέρμπι
Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντερμπι κορυφής της 2ης αγωνιστικής ,στον 6ο όμιλο στο περιφερειακό πρωτάθλημα, μεταξύ του Ατρόμητου Λάππα και του Πανόπουλου, ομοίως ισόπαλος έληξε και ο αγώνας του Διαγόρα Βραχνέικων με τον Παναρκαδικό. Τώρα στην κορυφή της βαθμολογίας , ισόβαθμοι  βρίσκονται το Πανόπουλο, ο Ατρόμητος Λάππα και ο Παναρκαδικός. Η "Μεσσηνιακή μάχη" στο γήπεδο του Δωρίου, ανάμεσα στον Εθνικό Μελιγαλά καί τον ισχυρό Πάμισο Μεσσήνης, έληξε με νίκη με σκορ 3 - 0 υπέρ του νεοφώτιστου συλλόγους του Μελιγαλά. Με νίκες προχώρησαν  ο Εθνικός Σαγέικων και η Δόξα Νέας Μανολάδας με 2 - 1 και 2 - 0 επι της Εράνης Φιλιατρών και της Αχαϊκής, αντίστοιχα.