Δευτέρα 7 Ιουνίου 2010

Επίδειξη ισχύος από τη Βραζιλία

Τους χόρεψε... σάμπα

Απόλυτα προετοιμασμένη ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου φάνηκε η Εθνική Βραζιλίας, που επικράτησε με 5-1 της αντίστοιχης της Τανζανίας σε φιλικό προετοιμασίας, με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα του Παναθηναϊκού να αγωνίζεται στο πρώτο ημίχρονο , αλλά στην επανάληψη αντικαταστάθηκε από τον Τζόσουε, στην προσπάθεια του Κάρλος Ντούνγκα να δοκιμάσει περισσότερους παίκτες.
Ο Ρομπίνιο άνοιξε τον χορό των τερμάτων στο 10’ ενώ ο ίδιος έκανε και το 2-0 στο 33’. Στο 53’ λεπτό ο Ραμίρες πήρε τη σκυτάλη και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ ο Κακά με κεφαλιά έγραψε το 4-0 στο 76’, φτάνοντας τα 27 γκολ με τη φανέλα της σελεσάο.
Ο Ραμίρες, με δεύτερο προσωπικό τέρμα στην εκπνοή του αγώνα, υποχρέωσε τον Μουαραμί να αδειάσει για 5η φορά τα δίχτυα του. Το γκολ της τιμής για την Τανζανία πέτυχε ο Στίμα στο 86’.