Δευτέρα 28 Ιουνίου 2010

Βραζιλία - Χιλή 3-0

Με χαρακτηριστική άνεση η Βραζιλία νίκησε με 3-0 την Χιλή και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία. Η "σελεσάο"
καθάρισε το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ του Ζουάν στο 35' και του Λουΐς Φαμπιάνο στο 38'. Ο Ρομπίνιο στο 59' πέτυχε το τρίτο από εντυπωσιακή προσπάθεια του Ραμίρες, ο οποίος πάντως είναι άτυχος, διότι δέχτηκε κίτρινη κάρτα και θα χάσει τον προημιτελικό με τους "Oranje". Το 1998 η Βραζιλία είχε ξανά αποκλείσει στους "16" την Χιλή με σκορ 4-1, ενώ τότε είχε βρει την Ολλανδία στον ημιτελικό.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Μάικον, Λούσιο, Ζουάν, Μπάστος, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Ντάνι Άλβες, Ραμίρες, Κακά (81' Κλέμπερσον), Ρομπίνιο (85' Ζιλμπέρτο), Λουΐς Φαμπιάνο (76' Nιλμάρ).
ΧΙΛΗ: Μπράβο, Ίσλα (62' Μιγιάρ), Κοντρέρας (46' Ροντρίγκο Τέγιο), Χάρα, Φουέντες, Καρμόνα, Βιντάλ, Μποσεχούρ, Αλέξις Σάντσες, Μαρκ Γκονσάλες (46' Βαλδίβια), Ουμπέρτο Σουάσο.