Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2019

Λασπομα«Χ»ία ΑΕΛ - ΑΕΚ 0-0

ΑΕΛ - ΑΕΚ 0-0: Λασπομα«Χ»ία
Πάνω στον άθλιο αγωνιστικό χώρο του AEΛ FC Arena η ΑΕΛ και η ΑΕΚ απέτυχαν να σκοράρουν και έμειναν στο 0-0.
Άτεχνο και δυνατό ήταν το ματς, με πολλές μονομαχίες αλλά ελάχιστες φάσεις. Στο α' ημίχρονο οι δυο ομάδες δεν είχαν ούτε μια ευκαιρία.
Ουσιαστικά όλα έγιναν στο β΄ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο διάστημα 57΄-66΄. Ξεκίνησαν με το δοκάρι του Λιβάια και ακολούθησαν τέσσερις εκπληκτικές ευκαιρίες της ΑΕΛ για να ανοίξει το σκορ.
Από εξαιρετική θέση κατά σειρά οι Μπράλιτς (58΄), Ντάουντα (61΄), Μιχαήλ (64΄) και Ουάρντα (66΄) δεν κατάφεραν να σκοράρουν.
Στο 83' ο Μόρας έκοψε την μπάλα πάνω στο γραμμή, μετά από σουτ του Μάνταλου κι εκεί ουσιαστικά έκλεισε η αναμέτρηση.
ΛΑΡΙΣΑ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Mόρας, Μπράλιτς, Μπέρτος, Κάτσε (84’ Φατιόν), Σεσέροβιτς, Στάνκοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (91’ Χαλκιαδάκης), Ουάρντα, Ντάουντα (72’ Νούνιτς).
ΑΕΚ (Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης (74’ Ζεράλδες), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Παουλίνιο, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Χουλτ, Μάνταλος (84’ Οικονόμου), Λιβάγια, Ολιβέιρα (46’ Ντέλετιτς).