Τετάρτη 3 Απριλίου 2019

ΠΑΟΚ-Άστερας Τρίπολης 2-0: Καθάρισε ο Μάτος με ένα οφσάιντ και μία γκολάρα

ΠΑΟΚ-Άστερας Τρίπολης 2-0: Καθάρισε ο Μάτος με ένα οφσάιντ και μία γκολάρα (highlights)
Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου που έγινε στη Τούμπα και μαζί εξασφάλισε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης.
Για να φτάσει στο 2-0 χρειάστηκε να σκοράρει δύο φορές ο Λέο Μάτος, αν και το πρώτο γκολ του στο 17’ σημειώθηκε αφού ο Βραζιλιάνος ήταν σε θέση οφσάιντ, το οποίο δεν δόθηκε.
Το 2-0 έγινε στις καθυστερήσεις του αγώνα , (90+6)  με εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Μάτος και ενώ είχαν προηγηθεί λίγα λεπτά πριν κλασικές ευκαιρίες του Αστέρα Τρίπολης για την ισοφάριση ενώ έμεινε στο 90+4. με παίκτη  λιγότερο καθώς απεβλήθη με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ιγκλέσιας.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Κάνιας (73’ Σάκχοβ), Μίσιτς, Βιεϊρίνια (83’ Σβιντέρφσκι), Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (65’ Ελ Καντουρί), Άκπομ.
Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδη, Κώτσιρας, Πασαλίδη, Τριανταφυλλόπουλο, Κυριακόπουλος (86’ Καλτσάς), Ιγκλέσιας, Βαλιέντε, Ορτέγκα, Μουνάφο (83’ Μπελόκ), Τσιλιανίδης, Αραβίδη (69’ Δουβίκας).