Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2019

Πρώορο τελικό στο Κύπελλο Κορινθίας έβγαλε η κληρωτίδα (Κόρινθος 2006- ΠΑΣ Κόρινθος

Στα γραφεία της ΕΠΣ Κορινθίας διεξήχθη το μεσημέρι η κλήρωση της ημιτελικής φάσης (Φάση των «4») του Κυπέλλου Κορινθίας. Από την κλήρωση προέκυψε «πρόωρος  τελικός» καθώς η Κόρινθος 2006 κληρώθηκε ζευγάρι με τον ΠΑΣ Κόρινθος. Επίσης το 2ο ζευγάρι που ανέδειξε η κληρωτίδα είναι της Θύελλας Πετρίου με τον Σαρωνικό Γαλατακίου. Πρέπει να σημειώσουμε ότι οι αγώνες της φάσης των «4» είναι διπλοί. Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στην έδρα των πρώτων ομάδων και οι επαναληπτικοί  στην έδρα των ομάδων που βγήκαν δεύτερες από την κληρωτίδα. Η ημερομηνία διεξαγωγής των αγώνων θα ανακοινωθεί από την Ένωση , προσεχώς.
Αλλά ας δούμε πως οι τέσσαρες ομάδες έφτασαν ως τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

ΠΑΣ Κόρινθος:
Ξεκίνησε από τη 2η φάση , όπου απέκλεισε τους: Ηρακλή Λεχαίου (εκτός) με 5 – 0, Ολυμπιακό Άσσου (εκτός) με 2 – 1 στην παράταση μετά από κανονικό αγώνα 1 – 1 και Α.Ο. Λουτρακίου (εντός) με  2 – 0, στην παράταση μετά από κανονικό αγώνα 0 - 0

Κόρινθος 2006:
Ξεκίνησε από τη 2η φάση , όπου απέκλεισε τους: Ελλάς Βέλου (εντός) 3 – 0, Ηρακλή Ξυλοκάστρου (εκτός) με 2 – 1 στην παράταση μετά από κανονικό αγώνα 1 – 1 και Κύψελο Κορίνθου (εντός) με 5 – 0

Θύελλα Πετρίου:
Ξεκίνησε από τη 2η φάση , όπου απέκλεισε τους: ΑΟ Ασπροκάμπου (εκτός) με 4 – 0, Παννεμεατικό (εντός) με 2 – 1 και Ηρακλή Λεχαίου (εκτός) με συνολικό σκορ 5 – 4 (κανονικός αγώνας και παράταση 1 – 1 και 4 – 3 στα πέναλτι).

Σαρωνικός Γαλατακίου:
Ξεκίνησε από τη 2η φάση , όπου απέκλεισε τους: Απέσσα Χαλκίου ( εντός) με 5 -  1, Άγιο Γεώργιο (εντός) με 2 – 1 και Πανκαμαριακό (εντός) με 1 – 0.

Εκτός του ΠΑΣ Κόρινθος που μετέχει στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας ( 7ος όμιλος), η Κόρινθος 2006, η Θύελλα Πετρίου και ο Σαρωνικός Γαλατακίου αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας . Η Κόρινθος 2006  μετά και την 17η αγωνιστική προελαύνει  στην βαθμολογία  με 47 βαθμούς  (16 νίκες και 1 ισοπαλία και τέρματα 58 – 8)  ενώ κατά τον πρώτο γύρο είχε νικήσει με 6 – 0 τον Σαρωνικό (εκτός) στο Γαλατάκι, όπως επίσης με το ίδιο σκορ (εντός) στο ΔΑΚ την Θύελλα Πετρίου.  Η Θύελλα Πετρίου βρίσκεται στην 9η θέση με 23 Βαθμούς  (6 νίκες , 5 ισοπαλίες και 6 ήττες και τέρματα 22 -29) ενώ ο Σαρωνικός με τον οποίο κατά τον πρώτο γύρο έχουν αναδειχθεί ισόπαλοι χωρίς σκορ, βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς σε 17 αγώνες ( 5 νίκες, 5 ισοπαλίες και 7 ήττες και τέρματα (21 – 29).