Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε: Τον “σκότωσε” γιατί τον… αγαπούσε με το επιβλητικό 81-69

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική στη Euroleague, καθώς αντιμετώπισε ξανά μεγάλα προβλήματα στην επίθεση,
την ώρα που η Φενέρμπαχτσε “πυροβολούσε” από το τρίποντο, ολοκληρώνοντας το ματς με πάνω από 60% από τα 6 και 75.
Ο αρνητικός Καλάθης του πρώτου ημιχρόνου, έγινε κορυφαίος του αγώνα για τους “πράσινους” στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη, ούτε στο άλλοτε “πανίσχυρο” ΟΑΚΑ.
Κάλινιτς, Βέσελι και Λοβέρν δεν είχαν αντίπαλο στο ματς και διατήρησαν την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην κορυφή της κατάταξης με τη 10η νίκη σε 11 ματς. Στο 5-6 το ρεκόρ του Τριφυλλιού, που βρίσκεται πλέον εκτός 8άδας.
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 7 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάνγκφορντ 4 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Παππάς 13 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Γκιστ 4 (2 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Λοτζέσκι 13 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 14 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 4
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκριν 3 (1), Μέλι 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κάλινιτς 18 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Σλούκας 9 (0/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκούντουριτς 7, Βέσελι 15 (4/6 δίποντα, 7/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Ντίξον 3 (1), Ντατόμε 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 16 (4/9  δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ),