Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018

Παναιτωλικός-Απόλλων 2-1: Ελαφρά... τη καρδία / Πανιώνιος-Λεβαδειακός 1-1: «Χ»ρυσή αλλαγή ο Άλμπεργκ

Παναιτωλικός-Απόλλων 2-1: Ελαφρά... τη καρδία (vid)

Ο Παναιτωλικός επέστρεψε και πάλι στις νίκες επικρατώντας με 2 – 1 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο Αγρίνιο και προηγήθηκε γρήγορα με 2-0 στο ματς της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ενώ κατάφερε να πάρει τη νίκη, παρά τη
μείωση του σκορ και την “πίεση” της ομάδας του Μπάμπη Τεννέ, στο τέλος του αγώνα. Με τη νίκη του αυτή η ομάδα του Αγρινίου έφθασε στους 18 βαθμούς, έναν λιγότερο του Παναθηναϊκού, Άρη και Ξάνθη, που ισοβαθμούν στην 5η θέση. Παραμένει ουραγός η «ελαφρά ταξιαρχία».
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Τοσκάνη να κάνει ωραία ενέργεια και γύρισμα από δεξιά, βγάζοντας σε θέση για γκολ τον Μπαρμπόσα μέσα στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο να κάνει εύκολα το 1-0. Η ομάδα του Δέλλα ήταν “κυρίαρχη” στη συνέχεια του αγώνα και δεν άργησε να βρει και ένα δεύτερο τέρμα, με τον Μοράρ να τελειώνει ιδανικά με συρτό σουτ, μία προσπάθεια από το ύψος της περιοχής για το 2-0. Το ματς φάνηκε να τελειώνει ήδη από το πρώτο ημίχρονο, όμως ένα γρήγορο γκολ του Μπεντινέλι στην πρώτη φάση του δεύτερου μέρους, άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ψυχολογία από το 2-1 και “πίεσαν” σε όλο το δεύτερο ημίχρονο για την ισοφάριση, βρήκαν όμως απέναντί τους τον Κυριακίδη, ο οποίος σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις αρνήθηκε ένα δεύτερο γκολ, για τον Απόλλωνα.
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Μάλης, Άργκους, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (68΄ Λιάβας), Μπαρμπόσα (85΄ Τσιγγάρας), Μοράρ (61΄ Μάζουρεκ), Καμαρά
Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Τζανετόπουλος, Κοντοές, Λούκιτς, Οριουέλα, Ακόστα (66΄ Ναδάλες), Κονέ, Γκίνο (46΄ Ντουρσό), Μπεντινέλι, Τριάδης (35΄ Ντεφεντερίκο), Ελ Χέλβε

Πανιώνιος-Λεβαδειακός 1-1: «Χ»ρυσή αλλαγή ο ΆλμπεργκΟ Άκης Μάντζιος δεν κατάφερε να συνδυάσει την επιστροφή του στον πάγκο του Πανιωνίου με νίκη, αλλά είδε μία από τις αλλαγές του στον ματς να σώζει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στο 95ο λεπτό του αγώνα, με το 1-1 επί του Λεβαδειακού στη Νέα Σμύρνη.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχαν και δύο δοκάρια στο ματς, όμως οι Βοιωτοί ήταν αυτοί που βρέθηκαν πιο κοντά στη νίκη, μετά το γκολ του Ιωαννίδη, σε μία αντεπίθεση της ομάδας του στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.
Η “πίεση” των Νεοσμυρνιωτών σε όλο το δεύτερο μέρος, έφερε όμως τελικά αποτέλεσμα, με τον Μάντζιο να ρίχνει στο γήπεδο τον Ρόλαντ Αλμπεργκ και αυτός να κάνει… δώρο καλωσορίσματος στον προπονητή του, ισοφαρίζοντας σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα, με σουτ έξω από την περιοχή, στο οποίο είχε κακή αντίδραση ο Μπάγιτς.
Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Κούρντι, Μπανανά, Ντομίνγκεζ, Σαραμαντάς, Κεϊτά, Κόρμπος (75’ Άλμπεργκ), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Οικονομίδης (46’ Σίντι Αλί), Ντουρμισάι
Λεβαδειακός (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Νανγκίς (66’ Μαρκόφσκι), Καθάριος (78’ Μάνγκα), Ζησόπουλος, Γιακουμάκης, Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Λιάγκας, Μητρόπουλος, Ιωαννίδης (86’ Βήχος), Στανόγεβιτς