Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2018

Ισοπέδωσε την Μπουντούτσνοστ ο Ολυμπιακός με 92-70 για την Euroleague

Ολυμπιακός-Μπουντούτσνοστ 92-70: Τους κατάπιε ο ΛεΝτέι
 Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την αποψινή αναμέτρηση με την Μπουντούτσνοστ στο ΣΕΦ, πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη του και έκτη σε 10 αγωνιστικές στην Euroleague.
Με κορυφαίο τον Ζακ ΛεΝτέι ο Ολυμπιακός διέλυσε την Μπουντούτσνοστ με 92-70  «βυθίζοντας» το ρεκόρ των φιλοξενούμενων σε 2-8. Βραδιά καριέρας για τον Ζακ ΛεΝτέι με 28 πόντους (7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/9 βολές), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 κερδισμένα φάουλ!
Οι Πειραιώτες βρήκαν τρομερό ρυθμό στη τρίτη περίοδο, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι τους, σημείο στο οποίο και «καθάρισαν» τους Μαυρβούνιους, έχοντας για πρωταγωνιστή τον τρομερό Ζακ ΛεΝτέι. Την ερχόμενη Πέμπτη θα ταξιδέψουν στο Κάουνας, για το ματς κόντρα στη
Ζαλγκίρις.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Γκος, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ο οποίος με σερί πόντους μέσα στη ρακέτα διαμόρφωσε το 8-6 στο 3’. Ο Μπλατ χρησιμοποίησε και πάλι στο «4» τον ΛεΝτέι, με τον Σπανούλη να παίρνει μπρος στην επίθεση, διαμορφώνοντας το 17-15 στο 7’. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι, έχοντας 7/8 δίποντα, με τον ΛεΝτέι να διαμορφώνει το 22-18 με εντυπωσιακό κάρφωμα. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να προηγούνται με 25-20 ύστερα από το τρίποντο του Τίμα, με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να βγάζουν αγωνιστικό θράσος στο παιχνίδι τους.
Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και ΛεΝτέι στο «5», με τον Αμερικανό να φέρνει την διαφορά στο +6 (32-26) με σερί πόντους. Η έξοχη ασίστ του Γκος στον Μιλουτίνοφ έφεραν τους Πειραιώτες και στο +8 (36-28) στο 15’, με τους Πειραιώτες να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας 92.3% ευστοχία στα δίποντα (12/13). Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ πήγαν και στο +10 (40-30) με τον Σπανούλη, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-37.
Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι, με τον «ζεστό» Σπανούλη να σκοράρει και να μοιράζει απλόχερα ασίστ, φέρνοντας την διαφορά στο +13 (50-37) στο 22’. Στη συνέχεια, την σκυτάλη την πήρε ο Παπανικολάου που άρχισε να «πυροβολεί» από την περιφέρεια, με τον Μιλουτίνοφ να εκτοξεύει την διαφορά στο +20 (57-37) στο 25’. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν γρήγορο μπάσκετ, έβγαζαν αιφνιδιασμούς και λειτουργούσαν ομαδικά στην επίθεση, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Κάπου εκεί όμως, οι Μαυροβούνιοι άρχισαν να τα βάζουν πίσω από τα 6.75 μέτρα, μειώνοντας σε 60-47, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο «εκτελεστής» ΛεΝτέι. Ο «εκρηκτικός» Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ πέτυχε 11 σερί πόντους (2 τρίποντα, 2 καλάθια στον αιφνιδιασμό, συν βολή), φέρνοντας την διαφορά στο +22 (73-51) στο 29’, ακούγοντας για πρώτη φορά το όνομα του να τραγουδιέται ρυθμικά από τους φιλάθλους στο ΣΕΦ. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 76-51.
Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Μαυροβούνιους να έχουν αποδεχτεί την ήττα τους και τον Ντέιβιντ Μπλατ να κάνει ροτέισον στο ρόστερ του. Ο Σπανούλης με μπάσιμο διαμόρφωσε το 86-60 στο 36’, με τους Πειραιώτες στο τέλος να φτάνουν εύκολα στη νίκη με σκορ 92-70.
Ο τρομερός Ζακ ΛεΝτέι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός, ο οποίος αγωνίστηκε τόσο στο «4», όσο και στο «5» , έκανε… θραύση κάτω από τα καλάθια, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι έχοντας 28 πόντους. Έβγαλε τεράστια ενέργεια στο παιχνίδι, έκλεψε μπάλες και βρήκε τρομερό ρυθμό στην επίθεση, σκοράροντας τόσο στον αιφνιδιασμό, όσο και από την περιφέρεια, ενώ ήταν καθοριστικοί οι 11 σερί πόντοι που πέτυχε στη τρίτη περίοδο. Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού έβλεπαν στο παρκέ ένα… αγρίμι που έτρεχε πάνω-κάτω στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την αποθέωση, ακούγοντας το όνομα του να γίνεται σύνθημα στα χείλη των οπαδών.
Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να βγάζουν συνεργασίες και να παίζουν ομαδικό μπάσκετ, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι έχοντας 26 ασίστ. Οι Πειραιώτες πέτυχαν 32 πόντους στη τρίτη περίοδο, πήραν την μάχη στα ριμπάουντ (39-26) και είχαν τέσσερις παίκτες (ΛεΝτέι, Πρίντεζης, Σπανούλης, Μιλουτίνοφ) με διψήφιο αριθμό πόντων. Άστοχοι αυτή την φορά οι Μαυροβούνιοι από την περιφέρεια (6/19-31.6%), οι οποίοι φημίζονται για την ευστοχία τους στα τρίποντα.
Για ακόμη μία φορά ο Ολυμπιακός έκανε την διαφορά στη Τρίτη περίοδο, μετρώντας σκορ 32-14 στο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες πάτησαν… γκάζι στην έναρξη του δεύτερου μέρους. Έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό, λειτούργησαν ομαδικά στην επίθεση και είχαν για «αιχμή» του δόρατος τον τρομερό Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος με 11 σερί πόντους εκτόξευσε την διαφορά στο +22 (73-51) στο 29’.
Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 76-51, 92-70
Ολυμπιακός: Γουίλιαμς-Γκος 4, Σπανούλης 17 (1), Τίμα 5 (1), Μιλουτίνοβ 10 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 28 (7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα).
Μπουντούτσνοστ: Τζάκσον 12 (2), Σο. Σέχοβιτς 5 (1), Κλαρκ 15 (1), Μπάροβιτς 6, Κ. Κλαρκ 5, Γκόρντιτς 14 (2 τρίποντα, 7 ασίστ,) Όμιτς 8, Πόποβιτς, Νίκολιτς 5.