Κυριακή 11 Μαρτίου 2018

Περίπατος του Ολυμπιακού στα Χανιά , τεσσάρα στον Πλατανιά

Εύκολα ο Ολυμπιακός στα Χανιά, 4-0 τον Πλατανιά
Σε περίπατο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός τον αγώνα με τον Πλατανιά. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 4-0 στα Χανιά και έφτασαν τους 50 βαθμούς και πλέον περιμένουν την απόφαση της Επιτροπής Εφέσεων για την ποινή των -3 βαθμών που τους έχει επιβληθεί από τον αγώνα με την ΑΕΚ.
Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν με πολύ άνεση στο τελικό σκορ με σκόρερ τους

Ρομαό (14'), Μάριν (24'), Μιραλάς (35' πέναλτι), Σισέ (58').
Ουσιαστικά, η αντίσταση των γηπεδούχων διήρκεσε μόλις 14 λεπτά, δηλαδή ως το σημείο που ο Ρομαό άνοιξε το σκορ μετά το γύρισμα του Κούτρη από τα αριστερά.
Οι Χανιώτες κατέρρευσαν και στο 24΄ ο Μάριν διπλασίασε, όταν ο Φορτούνης πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, συνεργάστηκε με τον Ανσαριφάρντ που νικήθηκε από τον Κλιάιτς αλλά ο Γερμανός πήρε το ριμπάουντ και σε άδεια εστία έγραψε το 0-2.
Στο 34΄ ο Μάλσα μάρκαρε απρόσεκτα τον Μιραλάς στην περιοχή, με τον Βέλγο να ευστοχεί από τα 11 μέτρα για το 0-3 ένα λεπτό αργότερα, «γράφοντας» το πρώτο γκολ στον Ολυμπιακό μετά την επιστροφή του, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 58΄ ο Σισέ με κεφαλιά, μετά τη σέντρα ακριβείας του Ελαμπντελαουί από δεξιά.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Νίλι, Καρυπίδης, Στάμου (46΄ Πατράλης), Ντικαμονά, Ουές, Δημούτσος (46΄ Κοροβέσης), Μαλσά, Πλιάτσικας (70΄ Παπανικολάου), Ενσικουλού, Κασάλιτσα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Μαρτίνς (66΄ Ζιλέ), Φορτούνης (62΄ Σεμπά), Μάριν, Μιραλάς (75΄ Τζούρτζεβιτς), Ανσαριφάρντ.

==========
Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Λαμία και Λεβαδειακός στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Super League. Κερδισμένη βγαίνει μάλλον η ομάδα της Λιβαδειάς που ανέβηκε στην 9η θέση με 30 βαθμούς, ενώ η Λαμία, που «καιγόταν» περισσότερο για βαθμούς είναι 13η με 24β.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 33΄ με τον Γιακουμάκη και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 40΄ με τον Τσούκαλο.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Παπαργυρίου (58΄ Αναστασόπουλος), Όμο (80΄ Άστσεριτς), Μπλάζιτς, Ακόστα, Βάντερσον, Μπούντινικ, Τσούκαλος (69΄ Καραγιάννης).
Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τσαμπούρης, Τριποτσέρης, Ζοάο Φαβάρο (75΄ Ζαραδούκας), Αντιλεού, Νιάς, Μητρόπουλος, Γιουσούφ (83΄ Νίκας), Σουμπίνιο (63΄ Σαβαντογκό), Γιακουμάκης, Μαρκόβσκι.

=========
Μόνη στην 5η θέση με 35 βαθμούς έμεινε η Ξάνθη, χάρη στην εντός έδρας νίκη της με 1-0 επί του Παναιτωλικού.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κάστρο στο 23ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός έμεινε στους 29 βαθμούς.

Στο νοσοκομείο διακομίστηκε ο Άργκους με σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού (σ.σ. δεν μπορούσε να πατήσει το πόδι του), αφήνοντας τον Παναιτωλικό με 10 παίκτες, στο 83ο λεπτό.
========
Σε εξέλιξη το ντέρμπι της Τούμπας ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
 Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα στις 19:30 με τον αγώνα ΠΑΣ Γιάννια - Απόλλων Σμύρνης.