Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018

Κυρίαρχος ο Πέλοπας Κίιάτου στο Κύπελλο Κορινθίας . Κυπελλούχος 10 φορές σε 15 τελικούς

Φωτογραφία του Tassos Mitsopoulos.
Ο Πέλοπας Κιάτου, από χθες το απόγευμα, είναι ο Κυπελλούχος Κορινθίας  περιόδου 2017 – 2018. Η «ερυθρόλευκη» ομάδα  στον χθεσινό τελικό του Κυπέλλου «ΣΠΥΡΟΣ ΝΙΚΑΣ»  κέρδισε την Κόρινθο 2006, στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 5 – 3, μετά από κανονικό αγώνα και παράταση  που τελείωσαν ισοπαλία με τέρματα 1 – 1.
Ο φετινός τελικός ήταν ο 46ος τελικός   στην ιστορία του θεσμού, με την ομάδα του Κιάτου να έχει κατακτήσει  10 φορές  το τρόπαιο  ( τις περισσότερες από κάθε άλλη κυπελλούχο Κορινθίας), στους 15 τελικούς που έχει συμμετάσχει.
Αλλά ας  δούμε τις 10 αυτές κατακτήσεις του 92χρονου, Πέλοπα Κιάτου  στο Κύπελλο Κορινθίας.

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1972 – 73
Πέλοπας Κιάτου – Προοδευτική Περιγιαλίου 2-0 α.α.
Το ματς διεκόπη στο 85’ καθώς ποδοσφαιριστής της Προοδευτικής παρά το γεγονός ότι αποβλήθηκε, δεν αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να διακοπεί εις βάρος της ομάδας του Περιγιαλίου ο αγώνας.
Στη συνέχεια ο Πέλοπας κατέκτησε το Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος, καθώς επικράτησε στον τελικό με 4-3 της Δόξας Ερυθρών στο γήπεδο της Νίκαιας με γκολ των Μπέη, Κατσέλη, Σοφού και Μακρή.

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1978 – 79
Πέλοπας Κιάτου – Αστέρας Δερβενίου 4-3 πεν. (1-1 κ.α.) (2-2 παρ.)

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1990 – 91
Πέλοπας Κιάτου – Παννεμεατικός 3-0
Στη συνέχεια η ομάδα του Πέλοπα, κατέκτησε το Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος, καθώς επικράτησε 3-1 της Θήβας στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια έληξε 2-2 και η παράταση 3-3. Τα γκολ είχαν σημειώσει οι Ντερτινής, Κύρκας και Τσαντίλας.

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1993 – 94
Πέλοπας Κιάτου – Παγκορινθιακός 2-0

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1994 – 95
Πέλοπας Κιάτου – Κύψελος 4-0

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1995 – 96
Πέλοπας Κιάτου – Παγκορινθιακος 5-4 πεν. (2-2 παρ.) (1-1 κ.α.)

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1996 – 97
Πέλοπας Κιάτου – Τενεάτης Αθικίων 2-1

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2002 – 03
Πέλοπας Κιάτου – Ολυμπιακός Λουτρακίου 4-2 πέν. (0-0 κ.α.)

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2003 – 04
Πέλοπας Κιάτου – Ολυμπιακός Λουτρακίου 2-1

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2017 – 18
Πέλοπας Κιάτου – Κόρινθος 2006  5 – 3 πεν, ( 1 – 1 κ. α. & παρ.)

Άλλες 5 φορές ο Πέλοπας έφτασε στον τελικό της διοργάνωσης , (φιναλίστ), χωρίς επιτυχία στην τελική προσπάθεια: