Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2017

Ο ΠΑΣ Κλένια "σκόνταψε" στο Ξυλόκαστρο, 1 - 1 με τον Πανευρωστινιακό / Νίκησε 2 - 0 η Λυκοποριά τον Αστέρα Κορίνθου

Χωρίς νικητή ισόπαλο 1 – 1 έληξε  στο γήπεδο Ξυλοκάστρου, το ντέρμπι ανάμεσα στον Πανευρωστινιακό , με τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Κλένια,στα πλαισια της 10ης αγωνιστικής ημέρας, στο πρωτάθλημα  της Β΄ κατηγορίας Κορινθίας.
Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος  ενώ στο  πρώτο ημιχρόνιο,  οι δύο ομάδες  είχαν ευκαιρίες  με τον Ένι , ο Πανευρωστινιακός και με τον Μακρή  οι φιλοξενούμενοι.
Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Κλένια πήρε προβάδισμα στο 49΄, όταν ο Μακρής ‘έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Πανευρωστινιακού και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Όμως στο επόμενο λεπτό ο Μουλούδης ανέτρεψε τον Πιλιαφά μέσα στη περιοχή με τον διαιτητή Καρακάση να δίνει πέναλτι που μετέτρεψε σε τέρμα με εύστοχο κτύπημα ο Μιχαήλ στο  52΄
Η επιθετική δραστηριότητα των ομάδων συνεχίστηκε όμως αποβεί άκαρπη. Ενώ εδώ πρέπει να σημειώσουμε τα δύο δοκάρια των φιλοξενουμένων με τον Δήμα (0ριζόντιο) στο 86΄και με τον Σκουπά στις καθυστερήσεις του αγώνα, καθώς και τις ηρωικές αποκρούσεις του τερματοφύλακα των Ευρωστινίων, Κουτρουμάνου που έσωσε την εστία του από τις «ορέξεις» των φιλοξενουμένων
ΠΑΝΕΥΡΩΣΤΙΝΙΑΚΟΣ: Κουτρομάνος .Μαξούτης. Φειδάκης, Καϊτσας, Μιχαλόπουλος, Κασκαράς, Παπαδημητριου, Πιλιαφας( Τσιπάς), Κλουτσινιωτης,(90΄Μελισαρόπουλος) Μιχαηλ(89 Σόκολ), Ενι.

ΠΑΣ ΚΛΕΝΙΑ: Γκίκας,-Μαυραγάνης,-Σκούρτης,-Ρεκλειτης,- Σκούρτης Γ.,- Μουλουδης (Μπακλώρης),- Αντωνίου,-Σκουπάς,- Μακρής,- Παπαχρήστου( Σκούπας Β),-Δήμας.

Την πρωτοπόρο Κλένια, πλησίασαν στον 1 βαθμό , ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου, που επικράτησε 6 – 3 επί της ομάδας των Ταρσινών και ο Ολυμπιακός Λουτρακίου που συνέτριψε με 7 - 0, στο Συνοικισμό τον ουραγό Κύψελο Κορίνθου.
Την ίδια ώρα στους Αγίους Θεοδώρους οι «Άγιοι»  επικράτησαν με 4 – 1 επί της Θύελλας Κάτω Διμηνιού, ενώ στο  Ζευγολατιό, ο Άρης Βοχαϊκού επικράτησε με 2 – 0 επί του Ποσειδώνα Κυράς Βρύσης.

Στο «ΚΩΣΤΑΣ ΒΥΖΑΣ» στο Δερβένι ο Α.Ο. Λυκοποριάς με τέρματα του Μεντή στο 82΄ και του Μουσταφά στο 84΄επικράτησε με 2 – 0 επί του Αστέρα Κορίνθου. Προηγουμένως είχε ακυρωθεί τέρμα της Λυκοποριάς ως οφσάιντ από τον διαιτητή κ. Ψυχογιό.

Στο «ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΕΦΑΣ» η γηπεδούχος Περαχώρα  επικράτησε  με 1 – 0 επί του Φωκά Αρχαίων Κλεωνών.
Τέλος στο Άγιο   Βασίλειο η τοπική Πρόοδος έχασε με 1 – 2 από τον Σαρωνικό Γαλατακίου