Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016

Η Κόρινθος ΄06 ισοφάρισε στο τέλος 1 - 1 τον ΠΑΣ Κόρινθος , και την έπιασε στο "ρετιρέ" ο Ισθμιακός που "έπνιξε" 3 - 1 τον Παννεμεατικό

Ισόπαλο με σκορ 1 – 1 τελείωσε στο ΔΑΚ Κορίνθου το ντέρμπι ανάμεσα στην πρωτοπόρο Κόρινθος 06 και την ιστορική ομάδα του Π Α Σ Κόρινθος στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας. Ο αγώνας παρουσίασε  όλα εκείνα τα στοιχεία , ενός μεγάλου ντέρμπι καθώς είχε πάθος δύναμη φανατισμό και λίγα… επεισόδια, ιδίως στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για όλα για την νίκη.  Οι γηπεδούχοι είχανε μία επιθετική πρωτοβουλία που σταματούσε πότε ο γκολκίπερ του ΠΑΣ , Αθανασόπουλο και πότε τα δοκάρια… Η Κόρινθος ΄06 στο πρώτο ημιχρόνιο έχασε κλασικές ευκαιρίες στο 30΄ με τον Σπέτσι και στο 36΄με τον Τσουμάνη.               Η επιθετική πρωτοβουλία  των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην επανάληψη, όπου στο δίλεπτο 51 -52΄ με αλλεπάλληλα σουτ ο Σιδέρης και ο Αράπογλου σημάδεψαν τα δοκάρια ( κάθετο + οριζόντιο) της εστίας του ΠΑΣ. Και ενώ η ΄06 «σφυροκοπούσε» χωρίς αποτέλεσμα την εστία του Αθανασόπουλου, ο ΠΑΣ Κόρινθος πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 78΄, όταν ο Χίσο που είχε περάσει ως αλλαγή τρία λεπτά πριν τροφοδότησε τον Λάλαϊ που με κεφαλιά , βρήκε  τον Γρηγόρη Ράπτη που με διαγώνιο σουτ σημείωσε το 0 – 1 , παγώνοντας τους γηπεδούχους, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των οπαδών της «Μπάρτσα» . Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Κόρινθος ΄06, ισοφάρισε στο τελικό 1 – 1. Σε μια φάση διαρκείας από τα αριστερά ο Αράπογλου με μια σέντρα ακριβείας βρήκε τον Σπέτσι που πήδηξε ποιο ψιλά από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Αθανασόπουλου.
Προς στιγμή απειλήθηκαν επεισόδια, όπου ο διαιτητής Νεοφυτιάδης μοίρασε αρκετές κίτρινες κάρτες ( Φίλη , Χίσο, Χανδρινό και Κυριακίδη), ενώ με κόκκινη κάρτα απέβαλε τον Στίλα της ΄06.
ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006: Χανδρινός, Ροθώνης, Φίλης, Σιδέρης Δ., Σπέτσι, Καζάλοφ, Πασαλίδης,  Στίλα (83’ Γκολέμης), Τσουμάνης ( 64΄ Κόκκας), Λελούδας,  Αράπογλου
ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Αθανασόπουλος, Μούστα, Εμμανουήλ, Σγούρος, Σπυρόπουλος, Κυριακίδης, Καλογέρης, Λαλάης, Κούσης ( 55΄ Σιδέρης Κ.), Γεωργίου (74΄ Χίσο), Ράπτης.

Με το αποτέλεσμα αυτό επωφελήθηκε ο Ισθμιακός, ο οποίος «έπνιξε» στον Ισθμό με 3 – 1 τον Παννεμεατικό, πού έπιασε στο «ρετιρέ» την Κόρινθο ΄06.  Οι δύο πρωτοπόρες ομάδες νιώθουν τώρα την «καυτή ανάσα» του Πέλοπα που πέρασε με  1 – 5 σαν σίφουνας από το Σοφικό, επί του Πανσολυγειακού.

Στην πρώτη πεντάδα ανέβηκε και ο Αστέρας Δερβενίου που με γκολ του Χάντη στο 48΄ και του Μετεβελή στο 84 υπέταξε στο «ΚΩΣΤΑΣ ΒΥΖΑΣ» τον Ηρακλή Λεχαίου. Την ίδια ώρα στο Ξυλόκαστρο ο τοπικός Ηρακλής σε αγώνα ντέρμπι με την Ελλάδα Βέλου μοίρασαν βαθμούς και γκολ με το ισόπαλο 3 – 3, ενώ στα Αθίκια ο τοπικός Τενεάτης επικράτησε με 1 – 0 επί του Ολυμπιακού Άσσου. Στο Πετρί η τοπική Θύελλα  πήρε βαθμό μετά το ισόπαλο 0 – 0 με τον Ολυμπιακό  Λουτρακίου  και ισοβάθμησε στην ουρά της βαθμολογίας τον Ατρόμητο Χιλιομοδίου που έχασε εντός έδρας με 0 – 3 από τον Πανκαμαριακό .