Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015

Και τελικά... ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0

Και τελικά... 0-0 «Χλιαρό» ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει εύκολα τον βαθμό (0-0) στην «καυτή» Τούμπα και να διατηρείται στο +8 από τον ΠΑΟΚ, ενώ πλέον «απειλείται» από τον Παναθηναϊκό που... προσπέρασε τον «δικέφαλο», πλησίασε στους 6 και έχει το ντέρμπι στην Λεωφόρο!
Καλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο κινητικός στο ξεκίνημα, αλλά τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Δεν τα κατάφερε ωστόσο και ο λόγος είναι ο... Ιτάνζ.
Ο Καμερουνέζος, που προτιμήθηκε από τον Γλύκο, έκανε μεγάλη επέμβαση στο 23' στο σουτ του Μήτρογλου, ενώ σταμάτησε σε πολλές άλλες περιπτώσεις τους «ερυθρόλευκους» (10' Μήτρογλου, 33' Κασάμι οι χαρακτηριστικότατες, ενώ ένα καλό σουτ του Μανιάτη στο 29' έφυγε λίγο άουτ).
Μοναδική «παραφωνία» στην άμυνα του «δικέφαλου» ο Ρικάρντο Κόστα, που έκανε σοβαρά λάθη, τα οποία -ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ- δεν τα πλήρωσαν... Επιθετικά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, κυρίως με τον Περέιρα, να κάνουν φάσεις και πίεζαν όλη την ώρα ψηλά, αλλά δεν έκαναν ούτε ευκαιρία στο 45λεπτο (1-7 οι τελικές).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρόλοι άλλαξαν, αλλά όχι και το αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ έκανε περισσότερες τελικές, ενώ ο Ολυμπιακός έβρισε πιο εύκολα χώρους. Το σουτ του Μακ στο 54' (έδιωξε ο Ρομπέρτο) και η κεφαλιά του Αθανασιάδη στο 60' (βρήκε στην πλάτη του Περέιρα και έχασε δύναμη), ήταν οι κορυφαίες στιγμές του «δικεφάλου», που από την άλλη απειλήθηκε στο σουτ του Μιλιβόγεβιτς (79'), ενώ ο αρνητικός στο πρώτο ημίχρονο Ρικάρντο Κόστα «έσωσε» δύο γκολ, στο 88' στην μπαλιά του Αφελάι και στο 89' στο γύρισμα του Μήτρογλου.
Η ατμόσφαιρα «χάλασε» με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όταν ο Τσόρι Ντομίνγκες πήγε να εκτελέσει κόρνερ, «έφαγε» αντικείμενα και ένα κομμάτι τσιμέντου στον ώμο! Ο Αργεντινός εκνευρίστηκε, κλώτσησε την μπάλα στην κερκίδα, τα έβαλε με τον Μακ, «κιτρινίστηκε» και τελιά έγινε αλλαγή...
Όσο για τον Γιάχο; Στάθηκε αρκετά καλά, θα μπορούσε να είχε δώσει δεύτερη κίτρινη σε Μαζουάκου και Σκόνδρα, στο 87' δεν είδε το τράβηγμα του Αθανασιάδη στον Σαντάνα μέσα στην περιοχή, ενώ στις καθυστερήσεις που άπαντες ζήτησαν πέναλτι, είδε σωστά πως ο Μαζουακού έδιωξε καθαρά και όχι με το χέρι...
ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Ρατς, Βίτορ, Ρικάρντο Κόστα, Σκόνδρας, Κάτσε, Νομπόα (87' Γκολάσα), Μακ, Σαλπιγγίδης (90' Παπαγιαννόπουλος), Περέιρα (84' Παπαδόπουλος), Αθανασιάδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σαντάνα, Σιόβας, Μαζουάκου, Κασάμι (74' Μιλιβόγεβιτς), Μανιάτης, Ντομίνγκες (74' Φορτούνης), Ντοσεβί (90' Ντουρμάζ), Αφελάι, Μήτρογλου