Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2012

Χωρίς νικητή το Κορινθιακό ντέρμπι. Η Κόρινθος αμετάβλητη στη κορυφή

Χωρίς νικητή έληξε το κορινθιακό ντέρμπι στο Χιλιομόδι, όπου στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Δ’ Εθνικής , ο Ατρόμητος Χιλιομόδίου και η Κόρινθος μοίρασαν βαθμούς και σκορ ( 1 – 1). Η ομάδα του Χιλιομοδίου μπήκε δυνατά στον αγώνα με αποτέλεσμα ο Κουσκουνάς να χάσει στο 11’ ευκαιρία όταν μέσα από την περιοχή του Δημαράκη έστειλε την μπάλα άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε τέσσερα λεπτά αργότερα σουτ του Φίλη για την Κόρινθο. Η πίεση του Ατρόμητου συνεχίστηκε και στο 32΄ο Κουσκουνάς σημάδεψε το δοκάρι της Κορινθου, ενώ πέντε λεπτά αργότερα καρποφόρησε με τον Τσουμάνη να ανοίγει το σκορ για λογαριασμό των γηπεδούχων.
Στην επανάληψη η Κόρινθος ανέλαβε την επιθετική πρωτοβουλία του αγώνα, όπου στο 51΄ σουτ του Λουμπαρδεα έξω απ την περιοχή κατέληξε μόλις  άουτ , ενώ στο 58΄ ο Λαμπογιώργος ισοφάρισε σε 1 – 1.
Η Κόρινθος τελείωσε τον αγώνα με 9 παίκτες καθώς στο 84΄ τραυματίσθηκε στο μάτι ο τερματοφύλακας Δημαράκης καιδιακομίσθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο της Κορίνθου. Το παιχνίδι είχε επτά λεπτά διακοπή ενώ στη συνέχεια και αναγκαστικά πέρασε τερματοφύλακαs ο Φραγκάκης καθώς είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές , ενώ στα τελευταία λεπτά αντίκρισε  κόκκινη κάρτα ο Φίλης.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΙΛΙΟΜΟΔΙΟΥ: Βασιλείου, Μαστοργιαννόπουλος (69' Ντοντάι), Μπαλλής, Κορδαλής, Βλάσσης, Πανακούλιας, Ξύδης (69' Κριαράς), Παπαϊωάννου, Κουσκουνάς, Τσουμάνης (92' Γιώργαρης), Μυργιώτης
ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Δημαράκης, Τσούτσης (60' Χατζόπουλος), Φίλης, Παπαευθυμίου, Βανγκέλι (55' Σιώκος), Σπυρόπουλος, Μπαλτζής (60' Φραγκάκης), Λουμπαρδέας, Σεϊτάι, Δημητριάδης, Λαμπρογεώργος

Παρά την ισοπαλία η πρωτοπόρος Κόρινθος παραμένει στο +4 από τον Μανδραϊκό μετά την λευκή ισοπαλία , στην έδρα του με την Κύμη. Την ομάδας της Μάνδρας πλησίασαν στον πόντο ο Παναργειακός μετά το 6 – 0 επί της Δάφνης Ερυθρών και η Χαλκίδα που στην επίσημη πρώτη του Θύμιου Γεωργούλη στο πάγκο της επικράτησε της Ερμιονίδας με 1 – 0. Ισόπαλος με σκορ 1 – 1 έληξε και ο αγώνας στα Άσπρα Σπίτια μεταξύ της τοπικής Ένωσης και των Λουκισίων, ενώ στη Θήβα η τοπική ομάδα ηττήθηκε με 2 – 1 από τον Παναυπλιακό. Τέλος στο ντέρμπι των ουραγών ο Πόρος συνέτριψε με 7 – 0 τον Ασπρόπυργο.