Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

"Μπάρτσα" και στο Αίγιο. Πήρε πόντο και διατηρήθηκε στο "Ρετιρέ"!

Πολύτιμο βαθμό μέσα στο Αίγιο πήρε η πρωτοπόρος Κόρινθος , από τον Παναιγιάλιο ,καθώς και οι δύο ομάδες έμειναν μέχρι τέλος στο λευκό αποτέλεσμα στο ντέρμπι της Πελοποννήσου. Έτσι οι παίκτες του Νίκου Κουρμπανά παρέμειναν πρώτοι στη βαθμολογία, αφού στραβοπάτησαν όλοι όσοι θα μπορούσαν να τους προσπεράσουν.

Ο αγώνας
3’: Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χρυσάφη λίγα μέτρα μακριά από την εστία, αποκρούει εύκολα ο Αρχοντάκης
14’: Στάικος-Χρυσάφης κάνουν το 1-2, σουτ Χρυσάφη από διαγώνια αριστερά, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Αρχοντάκη
20’: Εκτέλεση φάουλ από Χρυσάφη, μαζεύει ο τερματοφύλακας της Κορίνθου
26’: Παυλίδης περνάει στις κόντρες τους αμυντικούς του Παναιγιαλείου, πλασάρει και ο Ανδρούτσος αποκρούει
28’: Φάουλ σε πλεονεκτική θέση για τον Παναιγιάλειο, κακή εκτέλεση, η μπάλα κοντράρει στο τείχος
33’: Σιώκος εκτελεί απευθείας φάουλ κοντά στην μεγάλη περιοχή, εύκολα στην αγκαλιά του Αρχοντάκη
54’: Κόρνερ για την Κόρινθο. Εκτελεί ο Φίλης, Ντόμας πλασάρει, απομακρύνει ο Στάικος
64’: Κόρνερ για τον Παναιγιάλειο, εκτελεί ο Σιώκος, κόβει με το κεφάλι ο Ψυχογιόπουλος
67’: Προβολή Χρυσάφη, διώχνει στη γραμμή του τέρματος ο Νικολάου
84’: Χαϊκάλης δίνει στον Γραμματικόπουλο ο οποίος καθυστερεί να σουτάρει και κλέβει την μπάλα ο Μαντάς
90’: Με 10 παίκτες η ομάδα της Κορίνθου, μετά την αποβολή του Φραγκάκη

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Π. Τζαναβάρας): Ανδρούτσος, Γκοτσούλιας, Κοροβέσης, Λίτσος, Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος (81’ Τριανταφυλλάκης), Σιώκος (75’ Πελέκης), Στάικος, Σκαρτσίλας (45’ Γραμματικόπουλος), Χρυσάφης, Χαϊκάλης.
ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Ν. Κουρμπανάς): Αρχοντάκης, Φραγκάκης, Φίλης (68’ Μαντάς), Σπυρόπουλος, Ψυχογιόπουλος, Νικολάου, Ντόμας (76’ Παπαευθυμίου), Μπιτσάκος, Μαρίνος (55’ Τσουλάκος), Παυλίδης, Δημητριάδης

Χωρίς σκορ έληξε και στον Πύργο και το έτερο πελοποννησιακό ντέρμπι ανάμεσα στον Πανηλειακό και την Παναχαική
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Θεοδωρακόπουλος, Δούλος, Κοτσώνης, Κολόκας, Θωνιάτης, Ι. Σωτηρόπουλος, Μπράβος (67’ Μπρής), Νικολόπουλος, Αργυρόπουλος (64’ Γεωργόπουλος), Λαμπρογεώργος (83’ Παπαγεωργίου), Τσουκαλάς.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Χάχαλης, Ντίνας, Κοιλιάρας, Ιωάννου, Λαμπρόπουλος, Φούφουλας, Κοκλιώτης, Κωνσταντινίδης (58’ Ουρτάδο), Ατματζίδης (65’ Πάγκαλος), Καραγιάννης (77’ Κυβελίδης), Δαμιανίδης.

Σε άλλο σπουδαίο ματς του ομίλου ο εντυπωσιακός φέτος Πλατανιάς επικράτησε στα Χανιά της Ρόδου με 1-0 και πέρασε μόνος δεύτερος, ένα μόλις πόντο πριν από την κορυφή.
 Νέα ήττα για τον Απόλλωνα Σμύρνης και πάλι μέσα στη Ριζούπολη από τον Βύζαντα Μεγάρων με 1-0. Τέλος, μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αίας Σαλαμίνας επί του Ηρακλή Ψαχνών με 2-0, ο ΠΑΟ Ρουφ επί των Χανίων με το σκορ της ημέρας 4-2 και ο Ολυμπιακός Χερσονήσου επί του Ασπρόπυργου με 2-0.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΡΟΔΟΣ .....................................1-0
Ο αγώνας ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, δεν έγινε καθώς και οι δύο ομάδες έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.