Παρασκευή 10 Μαΐου 2024

SUPER LEAGUE 2: Nίκη στο 90+3' με Διαγόρα και (μαθηματική) παραμονή η Παναχαϊκή (1-0)

Με ...ήρωα τον Ρουμπέν Ντε Τομάς που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης η Παναχαϊκή νίκησε στην Αγυιά τον (αδιάφορο καθότι σωσμένο) Διαγόρα κι όχι μόνο τον έπιασε στην βαθμολογία των play out του Β' ομίλου αλλά κι εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία. Κάτι που πριν μερικές εβδομάδες έμοιαζε με ...επιστημονική φαντασία.

Τo ματς είχε σασπένς αφού το γκολ της εξασφάλισης της σωτηρίας ήρθε 90+3'

Oι Αχαιοί είχαν την πρωτοβουλία εξαρχής κι ευκαιρίες να προηγηθούν από το πρώτο μέρος όπως και στην επανάληψη.

Οι «νησιώτες» απείλησεαν με τον Τσιαντούλα στο 85ο λεπτό, αλλά αφού πέρασαν οι γηπεδούχοι αβροχοί ποσί αυτήν την φάση πήραν το τρίποντο που χρειάζονταν 8 λεπτά μετά

Στο έτερο σημερινό ματς για τον Α' όμιλο των πλέι οφ Μακεδονικός και ΑΕΚ Β' αγωνίζονταν με μοναδικό διακύβευμα ποιος θα πετύχαινε την παρθενική του νίκη στα πλέι οφ.

Tα κατάφεραν οι «κιτρινόμαυροι» με σκορ 2-1 πιάνοντας τους Θεσσαλονικείς στην βαθμολογία.

Η ΑΕΚ Β' άνοιξε το σκορ στο 15' με τον Τιεϊ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 27' με τον Σιμόνι.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 40' και το κράτησαν μέχρι το τέλος με την εκτέλεση πέναλτι του Πανερά.