Δευτέρα 13 Μαΐου 2024

Β΄ κατηγορία Κορινθίας: Φινάλε πρωταθλήματος . Ο Ολυμπιακός Λουτρακίου πρωταθλητής και ο Σαρωνικός Γαλατακίου ανεβαίνουν στην Α΄κατηγορία. Υποβιβάζεται στην Γ κατηγορία η Πρόοδος Αγίου Βασιλείου

Το παλεύει για άνοδο ο Ολυμπιακός Λουτρακίου | Loutraki 365

Με τα  παιγνίδια της 30ης αγωνιστικής  ολοκληρώθηκε χθες (12/5) το πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας  Κορινθίας ,.

Ο Ολυμπιακός Λουτρακίου, επικράτησε στο «Θώδειον» στάδιο με 3 – 0  του Πανευρωστινιακού και στέφθηκε Πρωταθλητής  Β΄ Κορινθίας για την περίοδο  2023 – 2024 και κέρδισε την άνοδό του στην Α΄ κατηγορία.  Την άνοδο στην Α΄ Κορινθίας    μέσω της δεύτερης βαθμολογικής θέσης ανόδου πέτυχε   και ο Σαρωνικός Γαλατακίου που επικράτησε εκτός έδρας  με 1 – 0  επί της Δάφνης Εξαμιλίων ( κινδυνεύει με υποβιβασμό).

Τον βαθμό της ισοπαλίας πήρε  εκτός έδρας  η Κόρινθος 2006 , 1 - 1 με  τον Αετό Κρυονερίου  , ενώ στον Ασπρόκαμπο  (σε αγώνα που  έγινε τη Μεγάλη Τετάρτη) η τοπική ομάδα  επικράτησε με 4 – 2 επί του ΠΑΣ Κλένια.

Την ήττα εντός έδρας γνώρισαν , στην Ξυλοκέριζα ο τοπικός  Εθνικός   με 1 – 3 απότην Θύελλα Κάτω  Διμηνιού και στη Νεμέα ο Παννεμεατικός με 2 – 5 από τον Ηρακλή Λεχαίου.

Τέλος τα  γκολ  έπεσαν βροχή  στη Δυτική Κορινθία όπου ο Πανκαμαριακός επικράτησε με 6 – 2 επί του Αστέρα Κορίνθου και η  Λυκοποριά ( κινδυνεύει με υποβιβασμό) που έχασε με 3 – 5 από την ήδη υπβιβασμένη  Πρόοδο Αγίου Βασιλείου.