Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024

ΟΦΗ - Πανσερραϊκός 4-0: Τον έκανε μια... χαψιά στο ντεμπούτο του Δέλλα! / Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός 2-2: Δεν ήθελες να τελειώσει αυτό το ματς

Με δύο αναμετρήσεις, σε Ηράκλειο και Τρίπολη ολοκληρώθηκε το τριήμερο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος.

Άστραψε και βρόντηξε ο ΟΦΗ του Τραϊανού Δέλλα. Στο ντεμπούτο του Έλληνα προπονητή, οι Ηρακλειώτες διέλυσαν στο «Θ. Βαρδινογιάννης» με 4-0 τον Πανσερραϊκό τον οποίο προσπέρασαν στην κατάταξη, ενώ παράλληλα επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά τις 20 Ιανουαρίου.

Τρομερό πρώτο ημίχρονο από τους «ασπρόμαυρους» που δεν άφησαν περιθώρια στο συγκρότημα του Πάμπλο Γκαρσία και με τρία γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών «καθάρισαν» το παιχνίδι. Για πέμπτο σερί ματς μένει μακριά από τη νίκη η ομάδα των Σερρών που προβλημάτισε με την εικόνα της στο «Γεντί Κουλέ»

Καλύτερο ξεκίνημα στην εποχή Δέλλα δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο ΟΦΗ. Οι Κρητικοί μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς και σε ένα ονειρικό δεκάλεπτο σημείωσαν τρία τέρματα. Στο 23' οι Ισέκα και Μπάκου συνδυάστηκαν άψογα, ο πρώτος πάτησε περιοχή και με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0.

Πριν καλά-καλά προλάβει να συνέλθει η ομάδα των Σερρών, ο ΟΦΗ διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Ριέρα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μορέιρα δεν απομάκρυνε σωστά και ο Λαμπρόπουλος με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έδωσε αέρα δύο γκολ στον ΟΦΗ.

Μάλιστα, στο 33' οι Κρητικοί αναπτύχθηκαν εξαιρετικά, ο Τοράλ έπαιξε κάθετα στον Μπακού, εκείνος με πάσα πάρε-βάλε στον Ισέκα έγινε δημιουργός και ο φορ του ΟΦΗ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 3-0.

Ο Πάμπλο Γκαρσία προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του στην επανάληψη και με τέσσερις αλλαγές να της δώσει φρεσκάδα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι.

Παρόλα αυτά, τα «λιοντάρια» δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί και οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους ως το φινάλε. Μάλιστα, σε μια αντεπίθεση, ο Νέιρα βρήκε τον Μπάκου στο ανοιχτό γήπεδο με τον φορ του ΟΦΗ να νικά σε τετ-α-τετ τον Χοβάν και να διαμορφώνει στο 79' το τελικό 4-0.

ΟΦΗ (Τ. Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον (43' λ.τρ Μαρινάκης), Βούρος, Τοράρινσον, Λαμπρόπουλος, Τοράλ, Γκαγέγος (81' Γκλέιζερ), Μπάκου, Μπάκιτς, Ριέρα (72' Αποστολάκης), Ισέκα (72' Φελίπε)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Π. Γκαρσία): Χόβαν, Διαμαντής (46' Ντανκερλούι), Μπέργκστρεμ, Θυμιάνης, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα (46' Οικονόμου), Ουεντραόγκο (46' Στάικος), Τομάς (68' Γούλερι), Ουάρντα, Μούργος (46' Χατζηστραβός), Άλεκσιτς

=======

Ο Αστέρας κρατούσε στα χέρια του μία μεγάλη νίκη που του έδινε πολλές ελπίδες για είσοδο στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, ωστόσο το όνειρο των πλέι οφ απομακρύνθηκε.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στην Τρίπολη με Αστέρα και Παναιτωλικό να μένουν στο 2-2 μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι που είχε πολλές ευκαιρίες. Για την ομάδα του Αγρινίου είναι πολύ σημαντικός ο βαθμός, ενώ τον Αστέρα δεν τον εξυπηρετεί η ισοπαλία στην προσπάθεια που κάνει για την εξάδα. Η ομάδα της Αρκαδίας δεν μπήκε καλά στο ματς σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό που έβγαλε ενέργεια στο παιχνίδι του και δεν είχε κόπωση.

Το ματς είχε αποκτήσει πολύ γρήγορα έναν ξέφρενο ρυθμό με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Η μία φάση διαδεχόταν την άλλη με τον Παναιτωλικό να χτυπάει καμπανάκια στους Αρκάδες και τελικά στο 42' η ομάδα του Γιάννη Πετράκη κατάφερε να σκοράρει με τον Ντίαζ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τρομερό λάθος που έκανε ο Γιαμπλόνσκι στην άμυνα. Η ομάδα του Αγρινίου πίστεψε πως θα πήγαινε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ, αλλά στο 45+2' ο Μιριτέλος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας του Παναιτωλικού και με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στην επανάληψη οι Αρκάδες ήταν αυτοί που μπήκαν πολύ καλύτερα στο γήπεδο, αλλά κόντρα στη ροή του ματς στο 52' ο Καρέλης σκόραρε, όμως, το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Από τη στιγμή που εκεί δεν έγινε εκεί το 1-2 ο Αστέρας τιμώρησε ξανά την αδυναμία της άμυνας του Παναιτωλικού να ανταποκριθεί στις στατικές φάσεις. Στο 65' ο Καλτσάς εκτέλεσε το φάουλ και ο Τζουγκάνοβιτς με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και πλήρωσε τους γηπεδούχους με το ίδιο νόμισμα. Μία εκτέλεση κόρνερ και μία κεφαλιά του Οικονόμου έφεραν το 2-2 στο 90+1. Στις καθυστερήσεις οι δύο ομάδες έχασαν από μία καλή ευκαιρία για να σκοράρουν και να πάρουν το ματς, αλλά τελικά έμειναν στο 2-2.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης - Λύρατζης Καστάνιο (90'+2' Μάντζης) Τζουκάνοβιτς Άλβαρες (86' Χουχούμης)- Γκος (70' Βαλιέντε) Γιαμπλόνσκι - Καλτσάς Μπαρτόλο Κρέσπι (86' Παλάσιος) - Μιριτέλο

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης (76' Τσάβες) – Λιάβας Οικονόμου Μπ. Ντούαρτε (76' Ζοάο Πέδρο) Μλάντεν Τορεχόν – Πέρες Ντίαζ (83' Λομόνακο) Χουάνπι – Καρέλης (75' Στάγιτς) Φρεντ Ντουάρτε (66' Χατζηθεοδωρίδης).