Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023

Ατρόμητος - Πανσερραϊκός 1-1: Τη μπουκιά μέσα απ' το στόμα... / Βόλος - Άρης 0-2: «Σβηστό» διπλό για τους Θεσσαλονικείς

Ατρόμητος - Πανσερραϊκός 1-1: Τη μπουκιά μέσα απ' το στόμα...

Πιο κοντά από ποτέ στο παρθενικό του «διπλό» στη Super League έφτασε ο Πανσερραϊκός με το οποίο μάλιστα θα έκανε άλμα εξάδας, ωστόσο οι αλλαγές του Ατρόμητου μίλησαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και το τελικό 1-1 αφήνει με το... παράπονο την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.

Μια ακόμη φορά που οι καθυστερήσεις «πληγώνουν» τους Σερραίους οι οποίοι προηγήθηκαν με τον Χατζηστραβό στο 40', δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα για 90 λεπτά,

ωστόσο μια αδράνεια ήταν αρκετή για να τους στερήσει το τρίποντο. Από την άλλη, οι Περιστεριώτες έμειναν για 3ο σερί ματς αήττητοι (2 νίκες, μια ισοπαλία) με τον Σάσα Ίλιτς στον πάγκο και φτιάχνουν την ψυχολογία τους για τη δύσκολη συνέχεια.

Το παιχνίδι στο Περιστέρι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Υψηλός ρυθμός, ενέργεια και πολλά μαρκαρίσματα. Ο Ατρόμητος είχε τα ηνία ως το 20' αλλά από εκεί και ύστερα ο Πανσερραϊκός ανέβασε την απόδοση του. Στο 23' οι Σερραίοι σκόραραν με τον Μπέργκστορμ αλλά ύστερα και από έλεγχο του VAR το γκολ ακυρώθηκε. Στην προσπάθεια του Άλεξιτς να κάνει ψαλιδάκι  ο Χατζηστραβός έκανε χέρι. Το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό με πολλά φάουλ αλλά τα «λιοντάρια» βρήκαν το γκολ που ήθελαν. Συγκεκριμένα, στο 40ο λεπτό οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία αναπτύχθηκαν υποδειγματικά, ο Μασαρίποφ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Χατζηστραβός με φόρα εκτέλεσε τον Τσιντώτα για το 0-1.

Στην επανάληψη, ο Σάσα Ίλιτς αποφάσισε να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του βάζοντας τον Αντζιέλσκι και παίζοντας ουσιαστικά με δύο φορ. Παρόλα αυτά, ο Ατρόμητος όχι μόνο δεν έγινε καλύτερος αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει με προϋποθέσεις την αντίπαλη εστία.

Μάλιστα, λίγο έλλειψε να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο όταν ο Άλεξιτς στο 53' μπήκε στην περιοχή αλλά ο Τσιντώντας απέκρουσε με το πόδι τελευταία στιγμή.Όσο περνούσε η ώρα ο Ατρόμητος δεν απειλούσε τον Χοβάν, εκτός από μερικά γεμίσματα είτε από φάουλ, είτε από κόρνερ. Τελικά, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η αλλαγή του Ίλιτς, Αντζιέλσκι, τον δικαίωσε.

Ο Ντιρκς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Αντζιέλσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ατρόμητος (Σ. Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούντε (74' Κουέν), Ρομπάιγ (74' Γιουμπιτάνα), Καμαρά (87' Ντιρκς), Φριντζόνσον, Βαλένσια.

Πανσερραϊκός (Π. Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστορμ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Χατζηστραβός (88' Κολομπίνο), Πηλέας (81' Δεληγιαννίδης), Μασαρίποφ (59' Τόμας), Άλεξιτς.

=====

Βόλος - Άρης 0-2: «Σβηστό» διπλό για τους Θεσσαλονικείς

Χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση ο Άρης πέρασε από το Πανθεσσαλικό επικρατώντας του Βόλου (0-2). Το τελικό 0-2 δεν αντικατοπτρίζει ακριβώς την εικόνα του ματς, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες, όμως η κάκιστη άμυνα τούς πρόδωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι. Η αλήθεια είναι πως ο αγώνας όδευε προς το 0-0, καθώς οι καλές στιγμές ήταν μετρημένες στα... δάχτυλα, με τον Άρη να μη δείχνει ικανός να δημιουργήσει καθώς η τριάδα Νταρίντα-Βερστράτε-Πάρντο υστερούσε σημαντικά σε αυτόν τον τομέα.

Στο 60' όμως η κακή αντίδραση του Καλογερόπουλου (πάτησε σε διεκδίκηση της μπάλας τον Μπράμπετς) έδωσε το δικαίωμα στους Θεσσαλονικείς να σκοράρουν από την άσπρη βούλα.

Ο Μορόν δεν λάθεψε από τα έντεκα βήματα και το γκολ του άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη, η οποία σφραγίστηκε χάρη στην ποιότητα του Σουλεϊμάνοφ, που... σέρβιρε έτοιμο τέρμα στον Νταρίντα στο 76'.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κόστιτς – Κίτσος Καλογερόπουλος Λούνα (72’ Μαχαίρας) Τσοκάνης – Γκλάβτσιτς Τρουιγέ (72’ Ενγκίν) – Μπερτόλιο (48’ λ. τρ. Κόμπα) Κορνέ (46’ Άλχο) Ντέλετιτς – Γκαρσία.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Μοντόγια Φατόρε Μπράμπετς Φεράρι – Νταρίντα (90’+2’ Ζαμόρα) Βερστράτε Πάρντο (81’ Ζιλ) – Παναγίδης (64’ Μενέντες) Σουλεϊμάνοφ (81’ Κάρλσον) Μορόν.