Τετάρτη 17 Αυγούστου 2022

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μίλτος Τεντόγλου με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο, «πετώντας» στα 8.52 !

Μίλτος Τεντόγλου: Πρωταθλητής Ευρώπης με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο!

Ο Μίλτος Τεντόγλου επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που τον ήθελαν στην κορυφή του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου στο Μόναχο στο άλμα εις μήκος, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Μάλιστα, ο Έλληνας πρωταθλητής «σφράγισε» την πρώτη θέση του βάθρου με άλμα στα 8.52 μ. στην τέταρτή του προσπάθεια, επίδοση που αποτελεί την κορυφαία στον κόσμο για φέτος!

Νωρίτερα, είχε άλμα με 8.35 μ. (δεύτερη καλύτερη φετινή ατομική επίδοση) στην τρίτη του προσπάθεια και 8.23 στην δεύτερη του προσπάθεια, θέτοντας εξαρχής τον εαυτό του σε θέση οδηγού, μετά το πρώτο του άκυρο άλμα.

Η κατάταξη του τελικού

1. Μίλτος Τεντόγλου 8.52
  2. Τζέικομπ Φίντσαμ-Ντιουκς (Μ. Βρετανία) 8.06μ.
  12. Ίνγκα Κίπλεσουντ (Νορβηγία) -

Αυτό ήταν το δεύτερο χρυσό μετάλλιο του Έλληνα άλτη, καθώς είχε προηγηθεί εκείνο του 2018 στο Βερολίνο.

Έτσι έγινε ο δεύτερος Έλληνας αθλητής που παίρνει δύο φορές το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου. Την αρχή είχε κάνει η Κατερίνα Στεφανίδη, η οποία είχε στεφθεί πρωταθλήτρια το 2016 στο Άμστερνταμ και το 2018 στο Βερολίνο. Παράλληλα ο Τεντόγλου χάρισε στην Ελλάδα το 31ο μετάλλιο στην ιστορία της, με 13 να είναι χρυσά, 7 ασημένια και 11 χάλκινα.

ΧΡΥΣΑ

• Μίλτος Τεντόγλου 2022 Μόναχο μήκος (8,52μ.)
  • Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 2022 Μόναχο 35χλμ βάδην (2:47.00)
  • Κατερίνα Στεφανίδη 2018 Bερολίνο επί κοντώ (4,85μ)
  • Βούλα Παπαχρήστου 2018 Βερολίνο Τριπλούν (14,60μ.)
  • Μίλτος Τεντόγλου 2018 Βερολίνο Μήκος (8,25μ.)
  • Κατερίνα Στεφανίδη 2016 Αμστερνταμ επί κοντώ (4,81 μ.)
  • Περικλής Ιακωβάκης 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (48.46)
  • Κώστας Κεντέρης 2002 Μόναχο 200 μ. (19.85)
  • Κατερίνα Θάνου 2002 Μόναχο 100 μ. (11.10)
  • Μιρέλα Μανιάνι 2002 Μόναχο Ακοντισμός (67,47μ)
  • Κατερίνα Βόγγολη 2002 Μόναχο Δισκοβολία (64,31μ)
  • Όλγα Βασδέκη 1998 Βουδαπέστη Τριπλούν (14,55 μ.)
  • Αννα Βερούλη 1982 Αθήνα Ακοντισμός (70,02 μ.)

ΑΣΗΜΕΝΙΑ

• Νικόλ Κυριακοπούλου 2018 Βερολίνο Επί κοντώ (4,80μ.)
  • Μαρία Μπελιμπασάκη 2018 Βερολίνο 400μ. (50.45)
  • Λούης Τσάτουμας 2014 Ζυρίχη μήκος (8,15 μ.)
  • Κατερίνα Στεφανίδη 2014 Ζυρίχη επί κοντώ (4,60 μ.)
  • Φανή Χαλκιά 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (54.02)
  • Πηγή Δεβετζή 2006 Γκέτεμποργκ Τριπλούν (15,05 μ.)
  • Χρήστος Παπανικολάου 1966 Βουδαπέστη Επί κοντώ (5,05 μ.)

ΧΑΛΚΙΝΑ

• Δημήτρης Τσιάμης 2018 Βερολίνο Τριπλούν (16,78μ.)
  • Βούλα Παπαχρήστου 2016 Άμστερνταμ τριπλούν (14,47 μ.)
  • Νικόλ Κυριακοπούλου 2012 Ελσίνκι Επί κοντώ (4,60 μ.)
  • Αλέξανδρος Παπαδημητρίου 2002 Μόναχο Σφυροβολία (80,21 μ.)
  • Αναστασία Κελεσίδου 2002 Μόναχο Δισκοβολία (63,92 μ.)
  • Κατερίνα Θάνου 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.87)
  • Χάρης Παπαδιάς 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.17)
  • Κώστας Κουκοδήμος 1994 Ελσίνκι Μήκος (8,01 μ.)
  • Σοφία Σακοράφα 1982 Αθήνα Ακοντισμός(67,04 μ.)
  • Βασίλης Παπαγεωργόπουλος 1971 Ελσίνκι 100 μ. (10.56)
  • Χρήστος Μάντικας 1934 Τορίνο 400μ εμπ. (54.9)

Μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στο Μόναχο, ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν απολαυστικός στις δηλώσεις του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μίλησε, μεταξύ άλλων, για τον στόχο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, αλλά και το άλμα στα 9 μέτρα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Ήταν πάρα πολύ καλός ο αγώνας για εμένα, έκανα αυτό που ονειρευόμουν, αυτό που πίστευα ότι μπορώ. Μεγάλο άλμα, ήταν αυτό που έπρεπε να γίνει. Μπορεί ο αθλητής το ρεκόρ του οποίου κατέρριψα να ήταν εδώ, λέτε να ήταν εδώ; Ήταν απίστευτο, ο κόσμος ήταν πάρα πολύς, πραγματικά δεν υπάρχει κενή θέση.

Η κερκίδα στο μήκος ήταν γεμάτη από την οικογένειά μου, φίλους μου, από την εθνική ομάδα, τους ευχαριστώ πολύ, έκαναν φοβερή κερκίδα. Είπα πριν από τον αγώνα στα παιδιά της ομάδας ότι αν ξεκινήσω με άκυρο, θα κερδίσω. Κι αυτό δεν είναι τυχαίο. Μπορείς να ρυθμίσεις το άκυρο, παρά να πατήσεις πίσω. Από εκεί και πέρα έκανα ένα safe άλμα, στο 8μ.52 είχα άπνοια και λέω "εδώ είμαστε". Έπρεπε να το εξασφαλίσω, ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να βγει κόντρα αέρας, να βγει κρύο, έπρεπε να είμαι safe.

Ακόμη κι αν χάνω μερικούς αγώνες δεν έχει σημασία, γιατί είμαι σταθερά στο βάθρο, ακόμη και στα Diamond League, όλοι χάνουμε. Υπάρχει πολλή πίεση, είναι αρκετά δύσκολο αλλά το παλεύω και στους αγώνες μεταλλίου το γουστάρω πολύ. Σκεφτείτε ότι το πρώτο μου άλμα στον προκριματικό ήταν ένα μέτρο κάτω. Τώρα είχα σιγουριά με την φόρα μου, την έχω δουλέψει τόσο πολύ στο μυαλό μου που δεν μπορούσε να πάει κάτι λάθος. Έλεγα ok, αν έχει καλές συνθήκες, θα είμαι ok.

Θα συνεχίσω να κάνω αυτό που κάνω, ό,τι καλύτερο μπορώ. Του χρόνου είναι το Παγκόσμιο και δεν θέλω να μου ξεφύγει. Και δεν θα μου ξεφύγει. Είμαι πολύ χαρούμενος, χρυσό μετάλλιο, ρεκόρ αγώνα, μεγάλη επίδοση. Αυτό ψάχνω σε κάθε διοργάνωση. Μπορούσα και στο Παγκόσμιο, αλλά είναι δύσκολο, εντάξει. Ήμουν δεύτερος, oκ.

Θεωρώ ότι κάθε άλτης του μήκους πρέπει να έχει στο μυαλό του τα εννέα μέτρα, εννοείται ότι το έχω κι εγώ στο δικό μου. Πολύ δύσκολο, θέλω μισό μέτρο ακόμα, θα προσπαθώ πάντα να το πλησιάσω».