Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2021

Ο Αστέρας Τρίπολης δεν χάνει τα πλέι οφ ,με ανατροπή 2 - 1 τον Άρη / ντεμπούτο Μήτρογλου

Αστέρας Τρίπολης - Άρης 2-1: Το γύρισε και δεν χάνει τα πλέι οφ!

Ο Αστέρας Τρίπολης με ανατροπή σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 2-1 του Άρη και πήρε μία σπουδαία νίκη ύστερα από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Ο Άρης κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε με τον Μάνο και τη βοήθεια του Καστάνιο στο 28ο λεπτό, είχε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ αλλά ο Αστέρας Τρίπολης μετά το 60' έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, γύρισε το ματς και πήρε μια σπουδαία νίκη με 2-1.

Οι Αρκάδες με αυτό το τρίποντο εδραιώθηκαν στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα, πετυχαίνοντας και την πέμπτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα!

Ο Τσιφτσής στο τέρμα για ακόμη μια φορά ήταν σταθερός, στο πρώτο ημίχρονο εκεί που χρειάστηκε κράτησε και δεν έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να ξεφύγει με ένα δεύτερο τέρμα.

Ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο ξέμεινε από δυνάμεις, ο Ράσταβατς έκανε αλλαγές που του βγήκαν και μέσα σε τέσσερα λεπτά είχαμε την ανατροπή. Στο 66' ο Κρέσπι έκανε το 1-1 και ο ίδιος τέσσερα λεπτά μετά, έφτιαξε το 2-1 για τον Ριέρα που είχε περάσει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα.

Στα τελευταία λεπτά πήρε χρόνο συμμετοχής και ο φορ του Άρη, Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος επέστρεψε στο ελληνικό πρωτάθλημα υστερα από πέντε χρόνια και οκτώ μήνες.   Ο έμπειρος σέντερ-φορ, ο οποίος διέπρεψε με τον Ολυμπιακό, επέστρεψε στην Super League έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη, καθώς μπήκε σαν αλλαγή στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στον Αστέρα, για την 20η αγωνιστική της Super League. Ο Έλληνας σέντερ-φορ, έχει υπογράψει συμβόλαιο έως και το 2022 με τους "κιτρινόμαυρους".

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Τσιφτσής – Κώτσιρας, Καστάνιο, Σουάρεθ, Άλβαρες – Βαλιέντε, Καπίγια (59’ Ιγκλέσιας), Σίτο (59’ Αλί Μπαμπά), Κρέσπι – Τζίμας (59’ Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (81’ Μπελόκ)

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Σιαμπάνης – Σάκιτς, Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (74’ Σούντγκρεν) – Σάσα (74’ Σίλβα), Τζέγκο (82’ Κάτσε) – Μπερτόλιο 6 (64’ Ματίγια), Γκάμα, Γκαρσία – Μάνος (82’ Μήτρογλου)