Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2021

Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 2-0: «Ζεστάθηκαν» με νίκη και παγιώθηκαν 6οι οι Αρκάδες / «Ανάσα» για τον Απόλλωνα Σμύρνης μέσα στο Αλκαζαρ.

Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 2-0: «Ζεστάθηκαν» με νίκη και παγιώθηκαν 6οι οι Αρκάδες (Ηighlights)

Ούτε ο «Λέανδρος» κι ο χιονιάς που είχε μετατρέψει το «Θ. Κολοκοτρώνης» σε λευκό τοπίο, κάμποσες ώρες πριν την έναρξη του αγώνα (σ. καθαρίστηκε χάρη σε συντονισμένες ενέργειες των ανθρώπων των γηπεδούχων...) πτόησαν τον Αστέρα Τρίπολης που μετά από εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού.

Σκορ μικρό για ν’ αποτυπώσει τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στο τερέν του Αρκαδικού γηπέδου.

Με τον (πρώτο του σκόρερ) Μπαράλες να μην σκοράρει αλλά να δημιουργεί (από δικές του ασίστ και τα δύο γκολ) η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς προηγήθηκε νωρίς (7’) με τον Μουνάφο από κεφαλιά πάσα του Αργεντινού και κατόπιν έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο.

Με τους Αγρινιώτες του Δέλλα να μην απειλούν (σ. πρώτη τελική στο 52ο λεπτό) το 1-0 του ημιχρόνου ήταν ιδιαίτερο κολακευτικό για εκείνους.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε πολύ με τον νεοεισελθόντα Λουίς Φερνάντεθ ν’ αξιοποιεί τη δεύτερη ασίστ με κεφαλιά του Μπαράλες για το τελικό 2-0 που παγιώσε τους Αρκάδες (οι οποίοι δεν έκαναν δεύτερη νίκη από τον Οκτώβρη... ) στην 6η θέση.

Από την άλλη τα τρίτα από το τέλος «καναρίνια» γνώρισαν για πρώτη φορά στην σεζόν 3η διαδοχική ήττα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής - Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο Άλβαρες, - Βαλιέντε, Μουνάφο (77’ Μπελόκ), Σίτο (62’ Καπίγια),, Κρέσπι (89’ Αλί Μπαμπά), Ριέρα (62’ Λουίς Φερνάντεθ) – Μπαράλες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ - Λιάβας, Κωνσταντόπουλος (82’ Τζανακάκης) Μαλής,, Ντάλσιο – Αρσούρα (63’ Τσιγγάρας) –Ταχάρ (82’ Γιάκολις), Ντίας, Μάζουρεκ,, Μανθάτης (68’ Αριγίμπι) – Βέργος (63’ Ματσόλα)

=====

Ο Θεσσαλός Σωτήρης Τσιλούλης έδωσε σημαντική νίκη στον Απόλλωνα στην έδρα της ΑΕΛ! Με την ομάδα του Παράσχου να ξεφεύγει από την επικίνδυνη ζώνη και την Λάρισα να παραμένει σε δύσκολη θέση. Η φανταστική πορεία του Απόλλωνα μακριά από την έδρα του συνεχίστηκε καθώς πέτυχε την 4η σερί εκτός Ριζούπλης νίκη στο πρωτάθλημα! Επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, στο οποίο δεν έχει καταφέρει ακόμη να νικήσει έως τώρα.

Με τρεις στόπερ άρχισε το ματς ο Γιάννης Τάτσης και δύο προωθημένους, τον Πινακά και τον Ντουρμισάι, ενώ ο Γιώργος Παράσχος επέλεξε τους Κολ και Λαγό αντί των Φατιόν και Σλίβκα που έλειπαν από τη μεσαία γραμμή.

Το ματς δεν είχε ρυθμό, λίγες καλές φάσεις, αλλά κάποια διαστήματα καλού ποδοσφαίρου στο πρώτο μέρος. Με ευκαιρίες για τον Απόλλωνα (2΄Φερνάντεθ, 29 Ντάουντα και Μουνιέ δεν πρόλαβαν από κοντά τη σέντρα του Μπαξεβανίδη), ενώ η ΑΕΛ μπορούσε να απειλήσει περισσότερο με Πινακά στο 10΄και κάποιες ωραίες ενέργειες του Ντουρμισάι, αλλά άστοχα σουτ στο 25΄και στο 41΄. Ο Κολομπίνο είχε την οργάνωση για την ΑΕΛ, ο Τσιλούλης τη μεγαλύτερη ενέργεια για τον Απόλλωνα. Και το 0-0 απολύτως λογικό για όσα συνέβησαν στο πρώτο μέρος.

Ο Τάτσης έβαλε τον Μιλοσάβλιεβιτς από το ξεκίνημα της επανάληψης στη θέση του Σπαρβ αλλάζοντας αρχηγούς, ενώ στο 48΄ο Φιλίπ είχε ένα καλό σουτ αλλά άστοχο. Στο 55΄ο Μαρκ Φερνάντεθ από καλή θέση είχε κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο για τον Απόλλωνα.

Ο τεχνικός της Λάρισας πήρε ρίσκο στο 56΄με αλλαγή συστήματος σε 4-4-2 με ρόμβο βάζοντας και τον Γιουνές στο γήπεδο, αλλά κρατώντας τον Ντουρμισάι και φέρνοντας στην κορυφή τον Πινακά. Με τον Κολομπίνο πιο οπισθοχωρημένο, σε ρόλο αμυντικού χαφ. Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 63΄με πρωταγωνιστή τον Τσιλούλη που πέρασε στον Ντάουντα, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Ενώ αμέσως μετά ο Μιλοσάβλιεβιτς δεν έκανε καλό σουτ από την περιοχή. Και στο 67΄ο Ντάουντα βρήκε τον Τσιλούλη που σούταρε πάνω στον Τσόσιτς.

Στο 73΄όμως ο Ντάουντα βρήκε πάλι αμέσως τον Τσιλούλη που αξιοποίησε το κενό στην άμυνα της Λάρισας και με πλασέ έκανε το 0-1. Σε μια συνεργασία που είχε αρχίσει από τον Φερνάντεθ και ολοκληρώθηκε από την ασίστ του Ντάουντα στον Τσιλούλη.

Ο Παράσχος έβαλε αμέσως τον Βιτλή αντί του Μουνιέ και το γύρισε σε 3-5-2 για το τελευταίο κομμάτι του αγώνα για να αξιοποιήσει το προβάδισμα. Και ο Τάτσης έβαλε κι άλλον επιθετικό, τον Τρούγιτς αντί του Μπέρτου. Στο 78΄ο Φερνάντεθ έκανε σουτ άουτ από καλή θέση.

Στις καθυστερήσεις η Λάρισα είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Ντρούγιτς να αστοχεί στο πλασέ μετά τη μπαλιά του Ντουρμισάι στη μεγαλύτερη ευκαιρία της.

ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Τάτσης): Μπάγιτς, Μιχαήλ, Ζίζιτς (57΄Γιουνές), Τσόσιτς, Μπέρτος (77΄Τρούγιτς), Φιλίπ, Σπαρβ (46΄Μιλοσάβλιεβιτς), Κολομπίνο, Νικολιάς, Πινακάς, Ντουρμισάι

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Κολ, Λαγός (62΄Κιτοκό), Φερνάντεθ (88΄Χουχούμης), Τσιλούλης, Μουνιέ, Ντάουντα (88΄Τσαμπούρης)