Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2020

Χαμένη ευκαιρία στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» 'Εμειναν στο 0 - 0 Αστέρας Τρίπολης και Απόλλων Σμύρνης

Αστέρας Τρίπολης - Απόλλων Σμύρνης 0-0: Χαμένη ευκαιρία στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

Σε ένα γεμάτο ματς - εξ αναβολής για την 3η αγωνιστική - στην Τρίπολη, ο τοπικός Αστέρας και ο Απόλλων Σμύρνης δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο 0-0.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Σμύρνης κυριάρχησε. Είχε κλείσει τους χώρους, ήταν εξαιρετικά στημένος από τον Γιώργο Παράσχο και ήταν η ομάδα που είχε δυο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με Φατιόν και Ιωαννίδη.

Ο Αστέρας που έχασε τη μάχη του κέντρου, απείλησε προς το τέλος του πρώτου μέρους με τον Τιλίκα, σε μια φάση όπου οι γηπεδούχοι βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα της ομάδας του Παράσχου.

Στην επανάληψη η είσοδος του Γκόμες άλλαξε την εικόνα του Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες είχαν καλές στιγμές, ο Τιλίκα δημιούργησε προβλήματα αλλά το γκολ δεν ήρθε.

Ο Απόλλων βέβαια στο 81' είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Λισγάρα (δοκάρι) να πάρει και το τρίποντο, σε έναν αγώνα όπου είχαν φάσεις και οι δύο ομάδες αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν ενώ και στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Ντομίνγκες δεν είχε τύχη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος – Γκαρσία, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τασουλής – Ιγκλέσιας, Μουνάφο (69' Μπόρχα Φερνάντεθ) – Τιλίκα, Ριέρα (46' Γκόμες), Σίτο (69' Αλί Μπαμπά) – Μπαράλες

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ – Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς – Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Κολ (91' Κιτοκό), Χουχούμης (70' Τσαμπούρης), Τσιλούλης – Ιωαννίδης (87' Μαρκ Φερνάντεθ), Μπεντινέλι (91' Μουνιέ)