Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019

Παναθηναϊκός - Άρης 0-0: Aνοι«χ»τούς λογαριασμούς

Υπό βροχή και αέρα και παρουσία περίπου 7.000 θεατών, Παναθηναϊκός και Άρης έμειναν στο 0-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς στη μάχη για τα Play Off.
Ένα σουτ του Ινσούα στο 5' δεν ανησύχησε τον Κουέστα ενώ ο συνδυασμός των Γκάμα, Φετφατζίδη έφερε τον Λάρσον σε καλή θέση, αλλά το σουτ του Σουηδού βρήκε σε ετοιμότητα τον Διούδη στο 12'. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ έδιωξε σε
κόρνερ το μακρινό σουτ του Σάσα στο 18' ενώ στο επόμενο λεπτό τον... μιμήθηκε ο Κουέστα σε φάουλ του Χατζηγιοβάνη. Η επέμβαση του Ισπανού ήταν ακόμη πιο καίρια στο 22', με τον Περέα να βγαίνει μόνος του μετά την κάθετη πάσα του Μακέντα, στην τελευταία ουσιαστικά καλή φάση του - μέτριου - πρώτου ημιχρόνου.
Το μακρινό σουτ του Δώνη παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Κουέστα στο 50' ενώ η κεφαλιά του ανενόχλητου Νούνες πέρασε πάνω από τα δοκάρια έξι λεπτά αργότερα, με τους "πράσινους" του Γιώργου Δώνη να μπαίνουν πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος. Η "απάντηση" για τον Άρη ήρθε με την κεφαλιά του Ιντέγε που βρήκε σε ετοιμότητα τον Διούδη. Στο 62' ο Φετφατζίδης έκανε τρομερή ατομική ενέργεια και νίκησε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, ωστόσο ο διεθνής Έλληνας εξτρέμ πήρε την μπάλα από θέση οφσάιντ και το γκολ της ομάδας του Μίχαελ Ένινγκ ακυρώθηκε.
Ο Μακέντα αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση στο 64' ενώ δέκα λεπτά μετά ο "Φέτφα" και πάλι απείλησε, αλλά ο Διούδης ήταν στη θέση του. Ο Κουέστα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του Ζαχίντ στο 79' ενώ τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί: φάουλ του Ζαχίντ, κεφαλιά του Κουρμπέλη, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι! Η κεφαλιά του Ρόουζ στο 85' πέρασε έξω, στην τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Πούγγουρας, Νούνες, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (74' Χατζηθεοδωρίδης), Χατζηγιοβάνης (66' Ζαχίντ), Περέα (83' Καμπετσής), Μακέντα.
ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Κουέστα, Κόρχουτ, Βέλεθ, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (90+2' Ντιγκινί), Γκάμα (58' Μαντσίνι), Λάρσον (71' Τόνσο), Ιντέγε.
=========

Ο Παναιτωλικός χρειάστηκε να περιμένει 16 αγωνιστικές και να παίξει («κεκλεισμένων των θυρών») σε γήπεδο, όπου δεν θα έπρεπε να διεξαχθεί το ματς, για να πάρει την πρώτη νίκη στη σεζόν κόντρα στον ΟΦΗ (2-0).
Σε αγωνιστικό χώρο γεμάτο νερό και λάσπη η ομάδα του Αγρινίου επέπλευσε, ευνοήθηκε και στη φάση του πρώτου γκολ (78’), όπου η μπάλα κόλλησε και στρώθηκε στον σκόρερ Ντουάρτε.
Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ, ο Μπαΐροβιτς (85’), ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ντουάρτε από τον Νάστο.
Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι σε κεφαλιά του Μπαΐροβιτς (77’) και οι φιλοξενούμενοι σε σουτ του Τσιλιανίδη (65’)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Κνετ, Σανιά, Λιάβας, Γιοβάνοβιτς, Μαρσιάλ, Σιέστεντ, Ταχάρ, Αριγίμπι, (74’ Ντουάρτε), Ντίας, Μιμίτο (88’ Μαλής), Μπαϊροβιτς (86’ Ντάλσιο).
ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Μπράουν, Κουτρουμπής, Γιαννούλης,Νάστος, Σακόρ (91’ Σουρνάκης), Στάικος, Τσιλιανίδης, Φερέιρα (59’ Φιγκεϊρέντο) Μάνος (91’ Νοικοκυράκης).
=========
Νικηφόρα έκλεισε το 2019 η Λάρισα. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μετά την ισοπαλία στην Τρίπολη και τις ήττες από Ατρόμητο (εντός), Ολυμπιακό (εκτός) κέρδισε 2-0 τον Πανιώνιο και επέστρεψε στα τρίποντα.
Ο «Ιστορικός» που γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα, έχει παράπονα από τη διαιτησία λόγω της αποβολής του Οικονομίδη στο 28ο λεπτό.
Η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο τελείωσε την αναμέτρηση. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 17’ με πέναλτι (χέρι του Παπαγεωργίου που δόθηκε ύστερα από αρκετά λεπτά και μετά τη χρήση VAR) του Φατιόν.
Στη συνέχεια ο Πανιώνιος ισορρόπησε και απείλησε αλλά στο 28’ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Οικονομίδη για μαρκάρισμά του πάνω στον Φατιόν.
Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τον «Ιστορικό» που είδε και τον Ουάρντα στο 38’ να γράφει το 2-0 με υπέροχη κεφαλιά ψαράκι μετά την εξαιρετική ενέργεια του Καρανίκα και την καταπληκτική του σέντρα.
Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε. Ο Πανιώνιος προσπάθησε αλλά με παίκτη λιγότερο ήταν δύσκολο, απέναντι στην ΑΕΛ που βρήκε χώρους και είχε ευκαιρίες για ένα τέρμα που τελικά δεν ήρθε αλλά μικρή σημασία έχει για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.
ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μόρας, Στάνκοβιτς, Φατιόν (70’ Σετσέροβιτς), Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς (84' Μπάλλας), Μπούστος (75' Φιλίποβιτς), Ουάρντα, Ντάουντα
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης (66’ Εμμανουηλίδης), Οικονομίδης, Κόρμπος, Τσιλούλης (55’ Σαραμαντάς), Μασούρας, Γρίβας (55’ Παπανικολάου), Αραμπούλι