Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019

Ο ΠΑΟΚ επιασε στην κορυφή τον Ολυμπιακο

ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 1-0: Με το στανιό στην κορυφή

Τη νίκη που τον έφερε στην κορυφή της Super League 1 μαζί με τον Ολυμπιακό πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΛ με σκορ 1-0. Αυτό σημαίνει πως οι δύο ομάδες θα πάνε ισόβαθμες στο ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής (01/12) στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.
. Ο δικέφαλος του βορρά πήρε τους τρεις βαθμούς σε έναν αγώνα που άπαντες στην Τούμπα θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα, αφού η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε σημάδια κόπωσης και δεν ήταν σε καμία περίπτωση κυρίαρχος στο γήπεδο. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΑΕΛ να φωνάζει για πέναλτι στο 5ο λεπτό κάτι που ο διαιτητής Τάσης αρνήθηκε. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς,
σκόραραν με τον Σφιντέρσκι στο 16' και έπειτα πίεσαν για το 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, όμως στην επανάληψη ήταν αρκετά υποτονικοί και δε δικαιολόγησαν σε καμία περίπτωση τον τίτλο τους φαβορί που τους συνόδευε πριν τον αγώνα.
======
«Παλικάρι» ο Άρης στο ΟΑΚΑ, πήρε ισοπαλία 1-1 από την ΑΕΚ, παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες για περισσότερα από 40 λεπτά. Η ομάδα του Ένινγκ προηγήθηκε με τον Λάρσον στο 64΄, ενώ ισοφάρισε στο 81΄ με πέναλτι ο Μάνταλος για την Ένωση που παραμένει στο -9 από την κορυφή μετά την 11η αγωνιστική της Super League. Ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, «σταμάτησε» δύο φορές από εντυπωσιακές αποκρούσεις του Μπάρκα στο α΄ ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα κι όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο, με την αποβολή του Ιντέγε στο 42΄..
=====
Το παιχνίδι ήταν πραγματικό θρίλερ αφού οι φιλοξενούμενοι στο 94' έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και τελικά στην επόμενη επίθεση έχασαν και την ισοπαλία από το γκολ του Γιακκουμάκη. Ο Πέτρος Γιακουμάκης σε ένα συγκλονιστικό ματς στο Περιστέρι, χάρισε μια υπερπολύτιμη νίκη στον Ατρόμητο κόντρα στον ΟΦΗ (2-1) με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα. Καλύτεροι στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι και οι Κρητικοί στην επανάληψη αλλά το τρίποντο πήγε στην ομάδα των Κορακάκη, Οφρυδόπουλου! Ο Ατρόμητος ευτύχησε στην πρώτη του καλή στιγμή στο ματς (3’) να προηγηθεί με τον Μανούσο σκόρερ και τον Κουτρουμπή να κάνει διπλό λάθος στη φάση. Το γρήγορο γκολ όπως ήταν λογικό έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους που πίεζαν ψηλά με τον Ανδρούτσο να παίζει κοντά στον Μανούσο.Ο ΟΦΗ με αρκετά προβλήματα στην άμυνα (για ακόμη μια φορά), μετά το 10’ κάπως κατάφερε να κρατήσει μπάλα και στο 21’ σε μια υπέροχη συνεργασία των Νέιρα, Σεμέδο, Ναμπί ο τελευταίος με καταπληκτικό σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Τελικά ο Ατρόμητος ήταν αυτός που πήρε τη νίκη με τέρμα του Πέτρου Γιακουμάκη στην τελευταία φάση του αγώνα! Τεράστια νίκη για τον Ατρόμητο που πανηγυρίστηκε από όλους.
========
O Αστέρας Τρίπολης έμεινε με δέκα παίκτες στο 52΄ λόγω αποβολής (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) του Τασουλή. Ωστόσο άντεξε στην επιθετικότητα του Βόλου και κράτησε το 0-0. Η αναμέτρηση διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή που επιβάρυνε τον αγωνιστικό χώρο του «Θ.Κολοκοτρώνης». Ο Αστέρας ήταν καλύτερος όσο έπαιζε με ένδεκα παίκτες και είχε κάποιες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ με μεγαλύτερη στο 40΄όταν Αουρέγκι με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο Τασουλής η ομάδα της Τρίπολης μαζεύτηκε και επιδίωξε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, κάτι που το κατάφερε δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα...
========
Μια… λαμπάδα ίσα με το μπόι του Σωκράτη Διούδη θα πρέπει να ανάψουν στον Παναθηναϊκό, καθώς ο 26χρονος γκολκίπερ τους έσωσε από… έμφραγμα στο 93’. Ο Ντίαζ έφυγε από κανονική θέση πλάγια δεξιά, έκανε το σουτ με τον Διούδη με ωραία επέμβαση να διώχνει και να κρατάει το μηδέν, σώζοντας  τον Παναθηναϊκό από το… έμφραγμα.. Έτσι οι «πράσινοι» έφυγαν με ισοπαλία 0-0 από το Αγρίνιο με τους φίλους του Παναιτωλικού να μένουν με την γλυκόπικρη γεύση της κατάκτησης του ενός βαθμού.