Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019

Ηρόδοτος-Κέρκυρα 0-2: Στη δεύτερη θέση οι Φαίακες

Ηρόδοτος-Κέρκυρα 0-2: Στη δεύτερη θέση οι Φαίακες (πρόγραμμα, βαθμολογία)
Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Κέρκυρα στην έδρα του Ηρόδοτου στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Football League.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι από το ξεκίνημα του παιχνιδιού με το σουτ του Κρητικού στο 26' να σταματά στο κάθετο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση από πλευράς Φαιάκων συνεχίστηκε με τον συνήθη ύποπτο Τουράμ να ανοίγει το σκορ. Ο Μότα έβγαλε την σέντρα στο 64΄και ο
27χρονος φορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά.
Οι γηπεδούχοι που δεν μπόρεσαν να πιέσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο τους έμειναν με δέκα παίκτες στο 70' με τον Κονέ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Εννέα λεπτά μετά ο Βίλα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 χαρίζοντας μία σημαντική νίκη στην ομάδα του που έπιασε τον Απόλλωνα Λάρισας στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Αρμάντο Φουτσίνι): Κασμερίδης, Χατζηλιάδης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Γραικός, Μουκίδης, Κασαπάκης, Αργκιλέσι (62' Νύκταρης), Φραγκουλάκης, Κονέ, Αγγελούδης (75' Σιαλμάς).
ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Κούρος, Ν. Κρητικός, Ζορμπάς (45' Μότα), Κόντος (87' Μίσκου), Λινάρδος, Σιατραβάνης (67' Βίλα), Τουράμ.