Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2018

Ο Παμβοχαϊκός βύθισε και άλλο την ΑΕΚ

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Παμβοχαϊκός με 3-1 σετ απέναντι στην ΑΕΚ για την τελευταία αναμέτρηση της έβδομης αγωνιστικής της Volley League.
Οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Ροντρίγκο που πέτυχε 24 πόντους κατάφερε να επιβληθεί της Ένωσης και να φτάσει στην τρίτη θέση πίσω από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ αντίστοιχα.

Από την άλλη οι «κιτρινόμαυροι» που είχαν σε καλή μέρα τους Τζιουμάκα (23 πόντοι) και Στοΐλοβιτς (16 πόντοι) παρέμειναν στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το πρώτο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ.
Οι φιλοξενούμενοι όμως ξέφυγαν με τρεις πόντους (22-19) παίρνοντας το σετ με σκορ 25-19. Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ βελτιώθηκε σε μπλοκ και σερβίς χτίζοντας μεγάλη διαφορά από το ξεκίνημα (11-5).
Με την απόσταση να είναι μεγάλη οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου έκαναν το 25-15 και ισοφάρισαν στα σετ. Στο τρίτο σετ ο Ροντρίγκο πήρε το όπλο του και ηγήθηκε στην επίθεση με τον Παμβοχαϊκό να παίρνει το σετ με 25-23.
Οι γηπεδούχοι θέλοντας να ισοφαρίσουν στα σετ ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο τέταρτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι όμως έβρισκαν τον τρόπο να είναι κοντά στο σκορ και μετά από μία μεγάλη μονομαχία μπόρεσαν να κατακτήσουν το σετ και την νίκη με σκορ 28-26.
Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-15, 23-25, 26-28)