Πέμπτη 14 Ιουνίου 2018

Η "αφύπνιση" των λιονταριών και 2-2 στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός "ξύπνησε", αγρίεψε, έβγαλε πάθος στο παρκέ, είχε πλουραλισμό στην επίθεση και νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με το επιβλητικό 92-76.

Η "αφύπνιση" των λιονταριών και 2-2 στο ΣΕΦ
Ύστερα από δύο απογοητευτικές εμφανίσεις στους τελικούς, με τους Πειραιώτες να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο, ο Ολυμπιακός... ξύπνησε! Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου "αγρίεψαν", αντέδρασαν, έβγαλαν πάθος στο παρκέ και κυρίως βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα, νικώντας στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό με σκορ . Με αυτόν τον τρόπο έκαναν το 2-2 στις νίκες και έστειλαν την σειρά σε πέμπτο ματς, το οποίο και θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ την Κυριακή (17/6).

Η διαφορά σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια ήταν ξεκάθαρα η αγωνιστική ανάταση του Ολυμπιακού στην επίθεση, καθώς πέρα από τους 92 πόντους που πέτυχε, είχε και πλουραλισμό. Πέντε παίκτες των "ερυθρολεύκων" σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων (Σπανούλης 13, Πρίντεζης 12, Μακλίν 20, Ρόμπερτς 16, Στρέλνιεκς 11), με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ματς έχοντας 59% στα δίποντα (19/32). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήραν την μάχη στα ριμπάουντ (44-30) και είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (15/12), ενώ με την καλή τους άμυνα κράτησαν τον Παναθηναϊκό στις 8 ασίστ.
Σε ένα παιχνίδι που όλοι προσέφεραν, ο Τζαμέλ Μακλίν ήταν ο κορυφαίος για τους Πειραιώτες. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν μαχητικός, πήρε πρωτοβουλίες, "ξύπνησε", έβγαλε νεύρο στο παρκέ και ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 20 πόντους (6/7 δίποντα) και 5 ριμπάουντ. Πολύτιμη και η συνεισφορά του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση κάνοντας νταμπλ-νταμπλ (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ), μοιράζοντας και 3 ασίστ.
Το ματς
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλπουτίνοβ, ενώ ο Παναθηναϊκός επέλεξε ξανά ψηλό σχήμα: Καλάθης, Λοτζέσκι, Ρίβερς, Γκιστ, Σίνγκλετον. Ο Πρίντεζης ξεκίνησε ζεστός στην επίθεση τελειώνοντας τις φάσεις μέσα στη ρακέτα, μη χάνοντας σουτ, διαμορφώνοντας το 8-3 στο 3’, μετρώντας 6 πόντους. Ο Παπανικολάου είχε συνεχώς το μαρκάρισμα του Καλάθη, ο Ρόμπερτς πήρε θέση στο παρκέ, με τον Έλληνα φόργουορντ με τρίποντο να διαμορφώνει το 14-7 στο 6’. Από το ίδιο σημείο ευστόχησε και ο Αμερικανός γκαρντ, φέρνοντας την διαφορά στο +9 (21-12) στο 8’, με τους γηπεδούχους να έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαζαν εκνευρισμό με τις αποφάσεις των διαιτητών με τα φάουλ, στέλνοντας συνεχώς τους φιλοξενούμενους στις βολές, με τον Ρόμπερτς να απαντά με νέο (ελεύθερο τρίποντο) από την έξυπνη ασίστ του Μακλίν. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασαν στο +11 (27-16) στο 19’, έχοντας 8/12 σουτ στο ματς, με το 28-19 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.
Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με πεντάδα τους Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Γουίλτζερ και Μακλίν, με τους διαιτητές να φορτώνουν συνεχώς με φάουλ (και μάλιστα αντιαθλητικά) τους Πειραιώτες, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να μειώσει την διαφορά σε 28-24. Ο Σπανούλης είχε… αγριέψει, δίνοντας πόντους με τα συνεχόμενα ντράιβ του (33-24), με τους γηπεδούχους να πεισμώνουν και να παίζουν με περισσότερο πάθος σε άμυνα και επίθεση. Ο αποφασιστικός Πρίντεζης με εντυπωσιακό μπάσιμο έφερε την ομάδα του στο +12 (38-26) στο 15’, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να ελέγχουν τον ρυθμό. Ο Καλάθης ήταν αυτός που κράτησε στη συνέχεια το «τριφύλλι» με τις διεισδύσεις του, μειώνοντας σε 44-36 στο 19’, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 48-36. Σε ένα δεκάλεπτο στο οποίο ο Ολυμπιακός ήταν βελτιωμένος στην επίθεση, έχοντας 13/25 σουτ (52%) με 10/15 δίποντα (66%) και 3/10 τρίποντα (30%), συν 19/27 βολές (70%). Και με εξαιρετική άμυνα, κρατώντας τους «πράσινους» μόλις στις 3 ασίστ, με τους Σπανούλη (11π) και Πρίντεζη (10π) να είναι οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε με τη βασική του πεντάδα, με τον Πρίντεζη να φέρνει την διαφορά στο +14 (50-36). Ο Λοτζέσκι απάντησε με δύο σερί τρίποντα, αλλά η αντίδραση ήταν άμεση από την περιφέρεια με τον Παπανικολάου, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό. Ο Λοτζέσκι είχε πάρει… φωτιά, ευστοχώντας σε τρίτο σερί τρίποντο, ενώ ακολούθως βρήκε στόχο από το ίδιο σημείο και ο Τζέιμς, με το «τριφύλλι» στο 25’ να μειώνει γρήγορα σε 53-50, μετρώντας επί μέρους σκορ 3-14. Σε εκείνο το σημείο έδωσε… ανάσα ο Μάντζαρης με τρίποντο, ο Τζέιμς μείωσε σε 57-55, με τον… διαγωνισμό τριπόντων να συνεχίζεται με την «βόμβα» του Στρέλνιεκς (60-55) στο 27’. Ο Λετονός συνέχισε να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση, είτε με σουτ, είτε με ασίστ, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 71-64. Σε μία περίοδο που οι Λοτζέσκι και Τζέιμς σημείωσαν τους 26 από τους 28 πόντους των «πρασίνων», κρατώντας τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.
Στη τελευταία περίοδο, ο Στρέλνιεκς με τρίποντο και ακολούθως ο Ρόμπερτς με έξοχη ασίστ στον Μακλίν, διαμόρφωσαν το 76-67 στο 32’, καταφέρνοντας να… ξεσηκώσουν το κοινό στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μακλίν, με τον Αμερικανό σέντερ να έχει πάρει προσωπικά το ματς. Μάζευε ριμπάουντ, έκλεβε μπάλες, έβγαζε νεύρο στο παρκέ και τέλειωνε τις φάσεις στο «ένας με έναν», φέρνοντας την διαφορά στο +14 (85-71) στο 35’. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας και στο +18 (90-72) στο 38’ με τον εξαιρετικό Ρόμπερτς, με τους γηπεδούχους στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με το επιβλητικό σκορ 92-76 στο ΣΕΦ.
Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-36, 71-64, 92-76
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13, Μιλουτίνοβ 2 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 7, ΜακΛιν 20 (6/8 δίποντα), Μπράουν, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς 11, Ρόμπερτς 16 (5/7 σουτ), Γουίλτζερ 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3, Ρίβερς 6, Γκιστ 12, Λοτζέσκι 16 (4/5 τρίποντα), Καλάθης 12, Τζέιμς 20 (10/11 βολές, 4/16 σουτ), Παππάς, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 2, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.