Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017

«Βάλτωσαν» στην Τρίπολη. Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 0-0

Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 0-0
Σε ένα γήπεδο που έμοιαζε περισσότερο σε κάτι μεταξύ βάλτου και χωραφιού και  μέσα στη βροχή, Αστέρας Τρίπολης και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ, στην 16η -εμβόλιμη- αγωνιστική της Super League.
Η αναμέτρηση διακόπηκε μόλις στο 2' , καθώς οι δύο από τους τέσσερις προβολείς του γηπέδου είχαν μισοσβήσει και δεν υπήρχε καλή ορατότητα. Τελικά μετά από ένα δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Ο Αστέρας είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στον Ολυμπιακό στο 11', όταν ο Ιντέγε «χόρεψε» στη βροχή την άμυνα του Αστέρα, όμως το σου του κατέληξε άουτ. Στο 13' ο Μανιάς σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Λεάλι έπεσε και με υπερένταση απέκρουσε την μπάλα. Ξανά στο 21' ο Αστέρας έχασε καλή ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Μάσα να βγαίνει τετ α τετ με τον Λεάλι, με τον «πορτιέρο» του Ολυμπιακού να αποκρούει με τ' ακροδάχτυλα. Στο 23' εκ νέου ο Μάσα γίνεται απειλητικός, εξαπολύοντας μια βολίδα, την οποία απέκρουσε ο Λεάλι.
Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ανδρούτσος του Ολυμπιακού έκανε κεφαλιά εξ επαφής, με τον Ντοναρούμα να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να σώζει τον Αστέρα. Στο 60' οι Αρκάδες έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μάσα με δεύτερη κίτρινη, καθώς ο Κύζας θεώρησε ότι έκανε θέατρο. Η απόφαση του Δραμινού διαιτητή κρίνεται υπερβολική, καθώς το ριπλέι δεν τον δικαιώνει για την αποβολή, ωστόσο η φάση ούτε πέναλτι μπορεί να χαρακτηριστεί.
Στο 67' ο Καρντόσο από το ύψος της μικρής περιοχής έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Τελευταία σημαντική ευκαιρία της αναμέτρησης ήταν το τετ α τετ του Μανιά με τον Λεάλι στο 79', όμως το σουτ του παίκτη των Αρκάδων αλοιώθηκε, καθώς η μπάλα κόλλησε στο χορτάρι και ήταν εύκολη λεία για τον Λεάλι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες, περισσότερο πάλεψαν μέσα στις λίμνες του νερού, παρά έπαιξαν ποδόσφαιρο και έτσι το 0-0 παρέμεινε ως το τέλος.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Μπέρτος, Χαμντανί, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Φαρίνια (64' Κότσιρας), Στανισάβλιεβιτς (46' Καλτσάς), Μάσα, Μανιάς (83' Ιωαννίδης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Βιάνα, Ρέτσος, Ανδρούτσος (82' Ελιονούσι), Μιλιβόγεβιτς, Μανθάτης (46' Καμπιάστο), Σεμπά, Φορτούνης (66' Καρντόσο), Ιντέγε.
Οι άλλοι αγώνες
 Νέα απώλεια για την ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την ήττα με 3 -2 από τον Παναιτωλικό στη… λίμνη του Αγρινίου και έμεινε εκτός της πρώτης πεντάδας που οδηγεί στα πλέι οφ, ενώ το αποτέλεσμα αυτό οδήγησε στην παραίτηση του Ζοσέ Μοράις.  Σε ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12’ με τον Μαρκόφσκι, αλλά η «ένωση» γύρισε γρήγορα το παιχνίδι. Αρχικά με τον Αλμέιδα (22’) και στη συνέχεια με τον Γαλανόπουλος (33’) η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ.  Στην Επανάληψη όμως ανέλαβε δουλειά ο Μάκος και με δύο γκολ στο 55’ και 82’ διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Συνεχίζει να προβληματίζει η «ένωση» που δεν έχει κερδίσει ακόμα το 2017! Πρώτη νίκη, μετά από 4 παιχνίδια για τον Παναιτωλικό.
Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ξάνθη, η οποία εκμεταλλεύτηκε τη «γκέλα» του Πανιωνίου και με την εύκολη εντός έδρας επικράτηση της με 3 -1  επί του Ηρακλή έμεινε μόνη της στη 2η θέση. Ισόπαλες  1 - 1 στη Βέροια έμειναν η τοπική ομάδα και η Λάρισα.  Η αυλαία άνοιξε με νίκη του ΠΑΣ με 1 - 0 επί του Πανωνίου στον... βούρκο των Ζωσιμάδων και μεγάλο διπλό της Κέρκυρας με σκορ 4 -1 στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου.
Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Πέμπτη στις 17:15 όπου ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Λεβαδειακό και στις 19:30 με τον Παναθηναϊκό να φιλοξενεί τον Πλατανιά.