Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2023

Η Ρόδος νίκησε 4 - 1 στο ντέρμπι τον ΠΑΣ Κόρινθος και παρέμεινε στο ρετιρέ. Τα αποτελεσματα της Α΄ αγωνιστικής.

Ρόδος

Μία εντυπωσιακή Ρόδος  την Κόρινθο, την κέρδισε με 4-1 και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα, στο  ντέρμπι της εμβόλιμης 1ης αγωνιστικής, στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ρόδος μόλις στο 3ο λεπτό με  τον Μπαρμπαρούση  έκανε το 1-0 . Στο 30ο λεπτό ο Ροχάνο ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια οι «πράσινο» ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι στο 49ο λεπτό, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μπαρμπαρούσης κάνοντας το 2-1. Από κει και πέρα, τα «ελάφια» κυριάρχησαν και με τον Δούμτση έκαναν το 3-1 στο 76’, βάζοντας… τελεία στο παιχνίδι. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Κέρι με θαυμάσιο πλασέ στο 79ο λεπτό, με τη Ρόδο να διατηρεί το αήττητο της και να συνεχίζει να παραμένει στο ρετιρέ του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Να σημειωθεί ότι τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής  είχαν αναβληθεί στις 10 Σεπτεμβρίου λόγω των καταστροφικών πλημμυρών στη Θεσσαλία, στο πρωτάθλημα στη Γ' Εθνική.