Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023

Πανσερραϊκός – Παναιτωλικός 1-1: Ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις οι αγρινιώτες

Παρ’ ότι για περισσότερα από 90 λεπτά στην Τούμπα διαφαινόταν πως ο Πανσερραϊκός θα πάρει την πρώτη του φετινή νίκη, ο Παναιτωλικός βρήκε γκολ στο φινάλε και απέδρασε με μία σημαντική ισοπαλία (1-1).

Το είχε στοχεύσει το ματς στην Τούμπα ο Πανσερραϊκός για την πρώτη του νίκη στη σεζόν κόντρας τον Παναιτωλικό, έφθασε κοντά στο να τα καταφέρει, αλλά η ομάδα από το Αγρίνιο αποδείχθηκε πολύ σκληρή και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με ρυθμό, ένταση και εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Ο τυπικά γηπεδούχος Πανσερραϊκός του Πάμπλο Γκαρσία προηγήθηκε

στο 30’ με τον Σάββα Μούργο, στο καλό του διάστημα στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην επανάληψη, λο κόουτς Γκάμπριελ Σούρερ τα έπαιξε όλα για όλα με τις αλλαγές στο τελευταίο   ημίωρο και δικαιώθηκε όταν μία από αυτές, στο 90’+1′ ο Πορτογάλος Ζοάο Πέδρο, με δύσκολη κεφαλιά , έπειτα από σέντρα του Σίλβα,  χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στους «κυανοκίτρινους».

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν - Χάγεκ, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Πηλέας - Ουεντραόγκο, Στάικος – Μούργος (72’ Τσαγκαλίδης), Μασκανάκης (55’ Χατζηστραβός),Τομάς (55’ Ντάνκερλουι)– Άλεξιτς (72’ Γούλερι).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο - Ντουάρτε, Μλάντεν (46’ Σενγκέλια), Μαλής - Λιάβας, Πέρες, Τσιγγάρας (76’ Ντουάρτε), Τορεχόν, Μπαλντασάρα (82’ Ζοάο Πέδρο)– Ντίας (76’ Χουάνπι), Καρέλης (92' Βοιλης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στη Super League: